Śpiwór - niezbędny do spania w górach
Jeśli śpimy w wynajętym pokoju lub hotelu, śpiwór nie będzie nam potrzebny. Jeśli jednak planujemy nocować w schroniskach górskich czy tym bardziej pod namiotem - jest to absolutny must have.
Noce w górach bywają wręcz przeszywająco zimne. Nawet w lecie. Dlatego do spania warto zabrać ze sobą coś, co utrzymuje ciepło długo i skutecznie. Dobry przykład to Pajak - śpiwór w formie mumii.
Wsuniemy się do niego w całości. Ważnym elementem jest też kaptur, który pozwala szczelnie zakryć głowę.
Plecak na ubrania i jedzenie
Niestety. W górach walizka na kółkach jest całkowicie nieużyteczna. Powinniśmy za to zabrać ze sobą plecak spełniający szereg kryteriów. Przede wszystkim powinien być pakowny. Musimy nastawić się na to, że do naszego bagażu głównego będziemy musieli włożyć nawet osiemdziesiąt litrów ubrań i innych przedmiotów.
Bardzo ważny jest stelaż. To element utwardzający plecaka. Dzięki niemu ciężar równomiernie rozkłada się na naszych ramionach i poniżej nich. Dodatkowym ułatwieniem będą szelki z precyzyjną regulacją i systemem pasów.
Niestety w górach właściwie całego świata deszcze nadchodzą niespodziewanie. Nasz plecak powinien mieć wysoki stopień wodoszczelności. Jeśli posiada również nieprzemakalny pokrowiec, to jego dodatkowa zaleta.
Odpowiednia odzież - ciepła i nieprzemakalna
Śpiwór zabezpieczy nas przed przed zimnem w nocy. Nasze ubrania będą chronione przez wysokiej jakości plecak. Pamiętajmy jednak, że zabezpieczeni musimy być również my.
Świetna odzież na górskie wyprawy to softshelle. Pod tą nazwą kryją się kurtki, które są cienkie, ale jednocześnie dają zauważalną izolację termiczną. Są też stworzone z myślą o uprawianiu sportu - świetnie "oddychają".
Oczywiście swój softshell powinniśmy uzupełnić o warstwę nieprzemakalną. Nasze nogi natomiast powinny być chronione przez odpowiednie buty.
Latarka czołówka, która poprowadzi nas na szlaku
Niestety może zdarzyć się, że lekko zabłądzimy na szlaku. Wtedy ciemność może nas zastać w lesie. Absolutnie niezbędnym przedmiotem w tej sytuacji jest latarka czołówka.
Nosimy ją na głowie, więc podczas wędrówki nie angażujemy rąk. Snop światła pada niemal dokładnie tam, gdzie patrzymy. Ważną cechą jest też to, że współczesne latarki tego typu posiadają wiele trybów.
Snop światła może być szeroki lub zwarty i niemalże punktowy. Niektóre takie akcesoria posiadają też możliwość zmiany kolorów oraz tryb migający.
Kijki do nordic walkingu
Kiedyś kojarzone były wyłącznie z nartami. Później stały się nieodłącznym elementem ekwipunku osób uprawiających nordic walking.
Z kijków coraz częściej korzystają jednak także miłośnicy turystyki górskiej. Po pierwsze poprawiają one stabilność. Na stromych i problematycznych w inny sposób ścieżkach zyskujemy dodatkowe punkty oparcia.
Poza tym podczas długiej wędrówki kolana zazwyczaj są bardzo mocno obciążone. Naciska na nie zarówno ciężar nasz, jak i plecaka. Kiedy maszerujemy z kijkami dajemy swoim stawom zauważalną ulgę.
Kiedy natomiast idziemy po przełęczach lub innych terenach relatywnie płaskich, możemy złożyć kijki i przypiąć je z boku plecaka.