Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Dobry projekt ulotki, plakatu, fotoksiążki czy wizytówki to podstawa do tego, by po wydrukowaniu wyglądały profesjonalnie. Jednak czasem zdarza się, że pomimo dopracowanego projektu wydruk nie wygląda tak, jak powinien. Może za to odpowiadać kilka czynników, jak np. drukarka i tusz niskiej jakości. Najczęściej jednak winien jest… nieodpowiedni papier. Zwykle stosujemy papier kredowy i papier fotograficzny. Jakie są między nimi różnice i który sprawdzi się w jakiej sytuacji?

Czym jest papier kredowy i do czego się go stosuje?

Papier kredowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów papieru wykorzystywany powszechnie w poligrafii. Jest dość gruby, ale przy tym zachowuje miękkość i elastyczność. To daje sporo możliwości! Dodatkowo papier kredowy ma gładką, śliską i przyjemną teksturę, a także jasnokremowy kolor. Wszystko to sprawia, że jego zastosowanie jest dość uniwersalne. Papier kredowy wykorzystuje się przede wszystkim do druku:

  • materiałów reklamowych – jak ulotki, katalogi czy wizytówki

  • fotoksiążek

  • zaproszeń

  • plakatów.

Żywe kolory i profesjonalny wygląd wydruku na tym rodzaju papieru to oczywiście najważniejsze kwestie. Jeśli jednak ulotka czy katalog będą przyjemne w dotyku, to podświadomie budzą przyjemne skojarzenia – a to niewątpliwy plus dla Twojej firmy. Przyjemna tekstura papieru kredowego ma ogromne znaczenie!

Jak wytwarzany jest papier kredowy?

Papier kredowy jest wytwarzany dość specyficzną metodą. Jest powlekany cienką warstwą mieszanki kleju i białego pigmentu (najczęściej to kaolin i siarczan baru). Następnie papier jest kilkukrotnie filcowany. To właśnie proces filcowania zapewnia gładką i śliską teksturę. Papier kredowy może mieć również różną gramaturę – inną wybiera się do druku ulotek, inną do zaproszeń czy plakatów.

Szczegółowe przyjrzenie się parametrom i informacje wyjaśniające jaki typ papieru kredowego wybrać do jakiego wydruku pomogą osiągnąć najlepszą jakość produktu, która gwarantuje nie tylko pożądany efekt wizualny, ale jednocześnie wpływa na trwałość samego produktu.

Czy możemy stosować go w domu?

Czy papier kredowy jest więc dobrym wyborem do domowego użytku i zapewni profesjonalny wydruk? Niestety nie – cechuje go obniżona wsiąkliwość. Jeśli wykorzystasz go do druku na zwykłej drukarce atramentowej, szczegóły mogą być słabo odwzorowane, a sam nadruk może się zwyczajnie rozmazywać.

Do druku na papierze kredowym potrzebne są specjalne drukarki. Papier kredowy sprawdzi się więc świetnie do profesjonalnego użytku i jest najczęstszym wyborem do druku ulotek, katalogów, wizytówek czy fotoksiążek. Nie sprawdzi się jednak do domowego druku zdjęć czy plakatów, jeśli masz zwykłą drukarkę atramentową, a nawet cyfrową.

Papier fotograficzny – najważniejsze cechy

Papier fotograficzny przeznaczony jest do druku zdjęć. W porównaniu do papieru kredowego jest o wiele grubszy. Jest tym samym również bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Papier fotograficzny nadaje się do domowego użytku i do drukowania zdjęć na zwykłej drukarce atramentowej. Szczegóły druku są odwzorowane lepiej niż w przypadku papieru kredowego, a kolory są żywsze.

Papier fotograficzny jest dostępny w kilku wariantach gramatury, gradacji, powłoki (błyszcząca, półbłyszcząca, matowa), a także formatu. Im większa gramatura (powyżej 200g/m²), tym dłuższa żywotność wydruku, jednak nie każda drukarka poradzi sobie z tak grubym papierem.

Papier kredowy czy fotograficzny – jaki wybrać?

Przeznaczenie i zastosowanie obu rodzajów papieru jest raczej dość jednoznaczne. Papier kredowy, ze względu na swoją niską nasiąkliwość, wymaga profesjonalnego urządzenia drukującego, więc jest używany w punktach poligraficznych, gdzie maksymalnie wykorzystuje się jego potencjał i możliwości, jakie daje. Papier fotograficzny z kolei nadaje się do użytku domowego.

Obydwa rodzaje mogą być z powodzeniem wykorzystane do druku fotoksiążki. Zasadnicza różnica polega jednak na jej grubości. Fotoksiążka z papieru kredowego może mieć wiele stron, zaś ta z fotograficznego nie może ich mieć zbyt wiele, ze względu na grubość papieru.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty