Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Programista to jeden z najlepiej opłacanych zawodów - zarówno w Polsce jak i w skali globalnej. Osoby posiadające niezbędną wiedze i doświadczenie nie mają żadnych trudności ze znalezieniem dobrze płatnej i stabilnej pracy. Co więcej, nic nie wskazuje na to, aby zapotrzebowanie na specjalistów IT miało ulec w najbliższych latach zmniejszeniu. Chcesz zostać programistą? Z naszego artykułu dowiesz się krok po kroku, jak stać się przedstawicielem tego zawodu.

Po pierwsze: nauka programowania

Aby wykonywać zawód programisty, trzeba oczywiście nauczyć się programować. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, o której muszą pamiętać wszystkie osoby marzące o karierze w IT. Od czego zacząć naukę programowania? Najpierw należy postawić na podstawy.

Podstawową wiedzę z programowania można pozyskać poprzez uczestnictwo w specjalnych kursach - zarówno w formie stacjonarnej jak i online.Uzyskanie podstawowej wiedzy na temat programowania jest szczególnie istotne, ponieważ w ten sposób każdy z nas może samodzielnie przekonać się, czy taka ścieżka kariery spełnia jego aspiracje, czy też jego predyspozycje są całkowicie odmienne.

W wielu krajach nauka programowania jest wprowadzona już na etapie szkoły podstawowej. Od kilku lat również polskie dzieci mają możliwość pozyskania wiedzy w tym zakresie podczas lekcji informatyki. Dzięki temu w przyszłości branża IT nie powinna mieć problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów.

Zdecydowana większość programistów po uzyskaniu podstawowej wiedzy odnośnie programowania decyduje się na naukę wybranego przez siebie specjalistycznego języka. Ich liczba jest dość znacząca - można tu wymienić chociażby JavaScript, CSS czy HTML. Dzięki wiedzy na temat konkretnej technologii można realizować projekty dla określonego grona klientów.

Czy studia są niezbędne?

Wielu specjalistów IT jest absolwentami kierunków informatyka, telekomunikacja i pokrewnych. Nie oznacza to jednak, że osoby, które nie są magistrami tych kierunków, nie mają szans na karierę w IT. Dla pracodawców kwestią zdecydowanie najistotniejszą jest wiedza, umiejętności i doświadczenie kandydatów do pracy.

Jeżeli ukończymy dużą liczbę kursów, zaznajomimy się z najważniejszymi technologiami oraz wykażemy się dużym zapałem do pracy, wówczas nasze szanse na to, iż zostaniemy zatrudnieni w danej firmie będą wysokie - mimo braku dyplomu magistra.

Bootcampy

Bootcampy to wyjątkowe szkolenia dla osób, które chciałyby zostać specjalistami IT, na których można pozyskać specjalistyczną wiedzę na temat wykonywania tego zawodu. Bootcampy są płatne, jednak w zamian za to można otrzymać wyjątkowo solidną dawkę wiedzy. Udział w bootcampach powinny brać te osoby, które opanowały już podstawy programowania oraz podjęły decyzję odnośnie ścieżki swojej kariery.

Przed wzięciem udziału w bootcampie warto poświęcić nieco czasu na samodzielną naukę w zaciszu swojego domu. W internecie można znaleźć naprawdę dużą liczbę bardzo profesjonalnych kursów i szkoleń dla osób, które chciałyby wykonywać zawód programisty. Świetnym rozwiązaniem jest także czytanie książek poświęconych programowaniu i poradników.

Wybór technologii - jak podjąć tę decyzję?

Jedną z najważniejszych decyzji, którą muszą podjąć przyszli programiści, jest wybór technologii, w której będą się specjalizować. Warto nadmienić, że w chwili obecnej pracodawcy poszukują najczęściej specjalistów od języka JavaScript, C++ oraz Java.

JavaScript to technologia, która jest wykorzystywana przede wszystkim do projektowania stron internetowych i cieszy się dużą popularnością. Jej zaletą jest prostota, zatem początkujący programiści nie powinni mieć większych trudności z opanowaniem najważniejszych kwestii. Na naukę języka JavaScript powinny zdecydować się osoby posiadające zmysł artystyczny.

Kolejny z wymienionych języków, C++, wykorzystuje się głównie do tworzenia gier komputerowych. W związku z tym, iż rynek gier komputerowych dynamicznie się rozwija a każdego roku wychodzą setki nowych tytułów, zapotrzebowanie na specjalistów od tego języka jest naprawdę bardzo wysokie.

Z kolei język Java dedykowany jest osobom, które chciałyby pracować przy tworzeniu zaawansowanych systemów dedykowanych korporacjom. Dobry specjalista od Java musi być cierpliwy, samodzielny i komunikatywny.

Szczegółowe informacje na temat planowania kariery w branży IT są dostępne na specjalistycznym portalu Mindworkers.pl.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty