Skuteczne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo na wypadek kradzieży telefonu
Przedstawiamy Ci 5 wskazówek, jak uniemożliwić złodziejowi dostęp do skradzionego smartfona.
Blokada ekranu
Upewnij się, że funkcja automatycznej blokady działa i po ustawionym czasie ekran sam się blokuje. Zadaj możliwie jak najkrótszy czas czuwania na wszelki wypadek, jakby urządzenie weszło w posiadanie złodzieja jeszcze odblokowane.
Jeśli w Twoim telefonie dostępny jest mechanizm Face ID, skorzystaj z niego. To samo tyczy się skanera linii papilarnych. W przypadku możliwości ustawienia hasła postaraj się ustawić trudne i długie.
Zablokowanie ekranu i ograniczenie dostępu to swego rodzaju priorytet, także podczas codziennego użytkowania. Użyj sposobu, który najbardziej Ci odpowiada, a najlepiej kilku jednocześnie.
Chcesz wiedzieć, jak namierzyć skradziony telefon? Przeczytaj ten poradnik.
Numer PIN karty SIM
Nie da się ukryć, że konieczność wprowadzania numeru PIN karty SIM przy każdym ponownym uruchomieniu telefonu jest mocno uciążliwe, jednak powiedzmy sobie szczerze – nie wyłączamy urządzenia częściej, niż jest to konieczne. Rozwiązanie to jest proste, a znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas kradzieży.
W razie braku blokady karty SIM złodziej może przełożyć ją do innego telefonu i poznać Twój numer. Znajomość numeru telefonu otwiera przed oszustem dużo więcej możliwości. Może wykorzystać go np. do logowania na stronach internetowych czy przejścia uwierzytelniania dwuskładnikowego.
Więcej na temat tego, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci w portalu NANO.
Szyfrowanie danych
Nie zapominajmy o możliwości zabezpieczenia danych znajdujących się na telefonie poprzez zaszyfrowanie. Po włączeniu funkcji wszystkie pliki będą automatycznie szyfrowane i nie będzie dało się ich odczytać bez odblokowania urządzenia.
Na niektórych smartfonach usługa szyfrowania jest włączona automatycznie, na innych trzeba ją samodzielnie uruchomić. Sprawdź koniecznie, jak jest w Twoim przypadku, a jeśli funkcja jest wyłączona, to ją włącz.
Hasła do aplikacji
Przejrzyj zainstalowane na smartfonie aplikacje i wybierz te, które uważasz za najważniejsze. Skonfiguruj dla nich osobne hasło, PIN lub klucz graficzny. Wyłącz powiadomienia wysyłane ze wskazanych aplikacji, szczególnie takie, które pojawiają się na ekranie i są widoczne bez odblokowywania. W ten sposób utrudnisz złodziejowi m.in. przechwytywanie kodów uwierzytelniania, które mogłyby mu zapewnić możliwość robienia przelewów z Twojego konta.
Kopia zapasowa danych
Pamiętaj o regularnym robieniu kopii zapasowych danych. W przypadku utraty dostępu do telefonu nadal będzie można odzyskać znajdujące się na nim dane, zdjęcia, kontakty i inne. Najlepiej ustaw automatyczne wykonywanie kopii zapasowej, dzięki czemu będzie się co jakiś czas wykonywać bez Twojej ingerencji.
Funkcja Znajdź moje urządzenie
Zarówno w urządzeniach z Androidem, jak i z iOSem, dostępna jest funkcja Znajdź moje urządzenie. Pozwala ona śledzić lokalizację skradzionych smartfonów za pomocą konta Google lub Apple ID oraz zdalnie zablokować urządzenie. Przy jej pomocy można także usunąć wszystkie dane z telefonu. Aby jednak to wszystko było możliwe, funkcja ta musi być włączona, dlatego weź teraz do ręki swój telefon i upewnij się, że jest. Jeśli nie, uruchom ją.