Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

E-recepta jest cyfrowym dokumentem wystawianym przez lekarza, który uprawnia pacjenta do wykupienia w aptece leków, które nie są dostępne w sprzedaży ogólnej. Co jest potrzebne, aby zrealizować w aptece e-receptę otrzymaną od lekarza i jak można zrobić to krok po kroku? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej. Zapraszamy!
Czym są e-recepty i jak można je otrzymać?

E-receptami nazywa się popularnie dokumenty elektroniczne, które wystawiane są pacjentom przez lekarzy po konsultacjach medycznych. E-recepta uprawnia pacjenta do wykupienia w aptece leków, które wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Znajdują się na niej informacje dotyczące rodzaju przepisanych leków, ich ilości, a także rekomendowanego przez lekarza dawkowania danego produktu. Na e-recepcie znaleźć można również kod kreskowy, a także kod czterocyfrowy, które będą przydatne do jej realizacji w aptece.

Co oznacza e-recepta? Należy też dodać, że możliwe jest otrzymanie od lekarza e-recepty zdalnie, czego przykładem jest e-recepta wystawiana po konsultacjach na stronie NaszaRecepta.pl. Pacjent nie musi w tym przypadku obawiać się, jak sprawdzić e-receptę otrzymaną online, czy też jak ją zrealizować, gdyż jest to ten sam dokument, co stacjonarnie wystawiana e-recepta. Realizacja krok po kroku e-recepty online przebiega identycznie jak realizacja e-recept wystawianych przez lekarzy w czasie konsultacji stacjonarnych. Co więcej, gdy w grę wchodzi e-recepta, realizacja online również jest możliwa, jednak pod warunkiem odebrania leków w placówce aptecznej (bez dostawy do domu).

Jak zrealizować e-receptę krok po kroku?
Jeśli pacjentowi zostanie wystawiona elektroniczna recepta, miejscem, gdzie powinien się udać, jest apteka. Recepta online realizowana jest w aptece dokładnie w ten sam sposób, co recepta wystawiana stacjonarnie – skorzystać można z kodu kreskowego lub krótkiego kodu czterocyfrowego.

● realizacja e-recepty przy pomocy kodu kreskowego jest bardzo prosta. Kod kreskowy można znaleźć na wydruku informacyjnym e-recepty, a ten do pacjenta wysyłany jest mailowo, poza tym zapisuje się w IKP i aplikacjach dedykowanych. Kod kreskowy można okazać farmaceucie na przygotowanym wcześniej wydruku, jednak można też okazać go na urządzeniu mobilnym. Po okazaniu kodu kreskowego należy zrealizować e-receptę;
● pacjent ma też możliwość skorzystania z krótkiego kodu czterocyfrowego e-recepty, który wysyłany jest SMS-em w momencie jej wystawienia. Kod czterocyfrowy również znajduje się na wydruku informacyjnym e-recepty. Wystarczy w aptece podać ten kod farmaceucie, a następnie dodatkowo podyktować swój numer PESEL (czy też PESEL osoby, której e-receptę wystawiono), a będzie można wykupić przepisane leki.
Jak sprawdzić e-receptę online?
Nie każdy wie, ale e-recepta nie musi być realizowana od razu i nie musi być też realizowana jednorazowo w całości. Co jednak zrobić, aby sprawdzić swoją e-receptę po czasie, zweryfikować stan jej realizacji, czy też przypomnieć sobie zalecane przez lekarza dawkowanie? Jest to bardzo proste, gdyż wszystkie wystawiane pacjentowi e-recepty zapisują się w jego IKP. Obsługa tego portalu jest intuicyjna, a do zalogowania nie jest potrzebny profil zaufany, gdyż można skorzystać również z logowania przez bankowość elektroniczną.
W IKP sprawdzić można stan realizacji e-recepty, datę jej wystawienia i datę ważności, a także rodzaj przepisanych leków, ilość opakowań, czy też rekomendacje, co do dawkowania. Może być to między innymi pomocne, gdy pacjent odbywa konsultację u innego specjalisty i musi go poinformować o stosowanych lekach, a nie pamięta ich nazw i dawkowania.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty