Jak powstały opaski sportowe?
Smartbandy, czyli elektroniczne opaski na rękę to komfortowi następcy przewodowych systemów pomiarowych. Jeszcze nie tak dawno, żeby zmierzyć najprostsze nawet parametry życiowe, sportowiec musiał korzystać ze sporej wielkości sprzętu z licznymi przewodami i kabelkami. Oczywiście było to niewygodne, dlatego każdy, kto uprawiał sport zawodowo lub amatorsko, z radością powitał wygodne, niekrępujące ruchów elektroniczne opaski umieszczane na przegubie dłoni.
Obecnie wysokiej jakości smartbandy takie jak Xiaomi Band 7, pozwalają nie tylko na pomiar ale także na zrozumiałą interpretację i archiwizację danych. Zapewniają również szereg innych, przydatnych i ciekawych funkcji, np. współpracę ze smartfonem, umożliwiając m.in. odczyt informacji o połączeniach przychodzących lub odszukanie telefonu przy pomocy smartbanda.
Smartbandy nie tylko dla sportowców
Choć głównym założeniem opasek elektronicznych jest monitorowanie parametrów życiowych podczas uprawiania sportów, to jednak smartbandy przydają się również tym użytkownikom, dla których priorytetem jest przede wszystkim zdrowie, a aktywność fizyczna wcale nie oznacza zaawansowanych treningów.
Dzisiejsze smartbandy mają do wyboru wiele opcji i potrafią mierzyć parametry życiowe również przy takich aktywnościach jak taniec, zabawa hoola-hoop czy puszczanie latawca.
Niektóre opaski mogą dokonywać pomiarów w stanie spoczynku na przykład podczas pracy biurowej lub nawet w czasie snu. Wysokiej jakości smartbandy to przydatne urządzenia dla użytkowników cierpiących na choroby przewlekłe, w których istotne jest częste monitorowanie parametrów życiowych, na przykład tętna.
Sportowa opaska zamiast smartfona i zegarka
Zalety opasek sportowych docenia coraz więcej użytkowników. Dzięki swojej wielofunkcyjności smartbandy często zastępują tradycyjne zegarki. Pokazując godzinę zapewniają jednocześnie stały dostęp do wielu innych przydatnych funkcji. Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne opaski które pozwalają np. na monitorowanie snu dzięki statystykom dotyczącym snu głębokiego, lekkiego i fazy REM.
Smartbandy przydają się również w tych sytuacjach kiedy nie możemy lub nie chcemy stale nosić przy sobie smartfona. Opaski doceniają szczególnie uczniowie i studenci którzy podczas lekcji, wykładów i zajęć są zobligowani do pozostawienia smartfona w plecaku czy torbie. Dzięki opasce mogą skale monitorować połączenia przychodzące, a także korzystać na bieżąco takich opcji jak licznik kroków, pogoda czy latarka.
Smartbandy przydają się także w pracy. Kiedy opuszczamy nasze stanowisko nie musimy zabierać ze sobą telefonu. Opaska zawsze poinformuję nas o połączeniu przychodzącym, a jeśli będzie ono ważne w danej chwili, dzięki takiej informacji zareagujemy odpowiednio szybko.
Opaska sportowa a dress code
Smartband doskonale komponuje się ze strojami sportowymi. Prezentuje się dobrze również w stylizacjach typu casual. Pasuje do jeansów, t-shirtu, a także spódnicy z dzianiny czy sweterka. Sprawdzi się również w zestawieniu ze sportową marynarką. Ze względu na coraz większą popularność, nie będzie razić założona nawet do bardziej klasycznych strojów. Trzeba jednak przyznać, że w przypadku garniturów i garsonek w instytucjach, w których obowiązuje sformalizowany dress code, lepiej opaskę zastąpić smartwatchem na skórzanym pasku.
Jak wybrać odpowiednią opaskę sportową?
Wybierając dla siebie opaskę sportową warto przyjrzeć się jej funkcjom. Powinna swobodnie mierzyć parametry dla tych rodzajów aktywności, które nas interesują, a także zapewniać opcje, które uznamy za przydatne, np. tryb cichy, tryb nie przeszkadzać czy funkcję odnajdywania smartfona.
Istotne są również pewne parametry techniczne. Kupując smartband, zwróć uwagę na:
-
wyświetlacz - AMOLED jest opcją satysfakcjonują;
-
wygodne w użytkowaniu interfejsy;
-
możliwość wyboru koloru paska;
-
wodoszczelność;
-
długi czas pracy między ładowaniami.
Warto podkreślić, że w przypadku smartbandów czas ładowania baterii ma mniejsze znaczenie niż na przykład przy smartfonach. Jest tak dlatego, że czynności tej dokonuje się zwykle raz na kilkanaście, a nawet 20 i więcej dni.