Co obejmuje ubezpieczenie na wypadek zdiagnozowania nowotworu?
Przedmiot ubezpieczenia na raka to życie i zdrowie osoby uwzględnionej w polisie. Każde towarzystwo indywidualnie określa zakres gwarantowanej ochrony. Przypadki, w których odszkodowanie zostanie wypłacone, są zawsze dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Zależnie od wybranego wariantu, ubezpieczenie na raka gwarantuje najczęściej:
-
wypłatę zadośćuczynienia po udokumentowaniu wykrycia nowotworu;
-
pokrycie kosztów leczenia w prywatnych placówkach, także za granicą;
-
świadczenie z tytułu opieki psychologicznej;
-
pomoc assistance;
-
wypłatę świadczenia po śmierci ubezpieczonego.
Z uwagi na dużą różnorodność świadczeń dostępnych w ramach polisy od nowotworu, należy dokładnie zapoznać się z umową ubezpieczeniową przedstawioną przez towarzystwo. Oprócz zakresu ochrony, duże znaczenie ma również gwarantowana suma ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota, która zostanie wypłacona ubezpieczonemu w przypadku zdiagnozowania u niego raka. Wysokość świadczenia zależy od rodzaju wybranej polisy, a także typu wykrytego nowotworu.
Kto może wykupić ubezpieczenie na raka?
Ubezpieczenie od zdiagnozowania nowotworu kieruje się do osób zaliczających się do konkretnej grupy wiekowej. Dolną granicę niemal zawsze stanowi 18. rok życia. Jako górny limit towarzystwa najczęściej ustalają moment osiągnięcia 60 lub 65 lat.
Możliwość przystąpienia doubezpieczenia na życie i zdrowie ma również związek z odpowiedziami udzielonymi w ankiecie medycznej. Ubezpieczyciele często pytają osoby zainteresowane polisą o wcześniejszą historię zdrowotną, aktualny stan zdrowia, a także o stosowanie używek. Ważne, by podczas wywiadu nie ukrywać żadnych istotnych informacji. Takie postępowanie może skutkować późniejszą odmową wypłaty świadczenia.
Ubezpieczenie na raka a wysokość składki
Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyliczania składki polisy od nowotworu stosują indywidualne taryfy. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę warto porównać kilka propozycji od różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu można wybrać wariant najbardziej odpowiadający własnym potrzebom. Jest to też szansa na znalezienie najbardziej atrakcyjnego ubezpieczenia zarówno pod względem wysokości składki, jak i zakresu ubezpieczenia oraz wymiaru świadczeń.
Mimo różnic w sposobie ustalania ceny składki polisy, większość ubezpieczycieli bierze pod uwagę te same czynniki. Należą do nich m.in.:
-
suma ubezpieczenia w wybranym pakiecie;
-
ocena stanu zdrowia na podstawie wywiadu medycznego;
-
wiek ubezpieczonego;
-
tryb życia;
-
rodzaj wykonywanej pracy.
Na czym polega assistance onkologiczny?
Pomoc assistance w przypadku wykupienia ubezpieczenia od zdiagnozowania nowotworu to szereg dodatkowych usług medycznych przysługujących w ramach polisy. Taka opcjonalna ochrona jest bardzo przydatna w momencie stwierdzenia raka u osoby ubezpieczonej. W jej zakres mogą wchodzić świadczenia takie jak:
-
wizyty u lekarza onkologa,
-
opieka psychologiczna;
-
organizacja transportu medycznego;
-
wsparcie pielęgniarki lub lekarza po zakończeniu hospitalizacji;
-
transport leków.
Zakres pomocy gwarantowanej w ramach ubezpieczenia zależy od wybranego pakietu assistance. Takie zabezpieczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak w przypadku choroby może okazać się nieocenione.
Ma to zastosowanie szczególnie w przypadku osób nieobjętych opieką medyczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także tych, które chcą uzyskać szybszy dostęp do potrzebnej pomocy.
Jak zatem widać, wykupienie ubezpieczenia onkologicznego może być dużym wsparciem w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia. Warto więc rozważyć inwestycję w taką ochronę.