Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Nawozy wapniowe powstały z myślą o roślinach, które na skutek nieoptymalnego pH nie pobierają składników odżywczych i następnie obumierają. Ich celem jest zapobiegać nadmiernemu zakwaszeniu podłoża, tworząc tym samym obojętny lub alkaliczny odczyn. Stosowanie wapniowych nawozów ma wspierać prawidłowy rozrost roślin uprawnych – jeśli więc dotychczasowe, ogrodnicze poczynania nie przynosiły oczekiwanych rezultatów – być może musisz skorzystać z tej grupy preparatów.

Działanie nawozów wapniowych

Plony, które nie mają odpowiednich warunków do bytowania - obumierają lub rozwijają się w niepoprawny sposób. Dlaczego? Ponieważ nieoptymalne podłoże utrudnia pobieranie wody i składników pokarmowych. Wśród najcenniejszych składników jest tytułowy wapń, który wspiera prawidłowo zachodzące procesy fizjologiczne. Niedobór Ca i występowanie kwaśnego podłoża – często na skutek naturalnych procesów - to duże wyzwanie dla każdej uprawy. Ważne zatem jest, aby dostarczać tego minerału „z zewnątrz”.

Nawozy z wapniem pozyskuje się w procesie prażenia wapienia, podczas to którego wytwarzany jest reaktywny środek. Ten z kolei rozpuszcza się w wodzie, wnikając i poprawiając strukturę gleby. Docelowo więc preparaty poprawiają aktywność mikrobiologiczną – w tym neutralizują kwaśne środowisko.

Co ważne – środki te wykazują się wysoką pylnością, dlatego też należy stosować je wyłącznie w ciepłe i możliwie bezwietrzne dni. Nawożenia należy dokonywać jesienią – po wegetacji i zbiorach – aby uniknąć ewentualnych reakcji z innymi, stosowanymi później nawozami. Dawkowanie dostosowuje się do zasobności podłoża.

Rodzaje nawozów wapniowych

Wapń wymywany jest np. na skutek nadmiernego stosowania nawozów mineralnych oraz specyficznych warunków środowiskowych. Z myślą o tym powstały nawozy, które różnią się stopniem reaktywności i stężeniem Ca.

  • Nawozy wapniowe-tlenkowe.

Najbardziej reaktywne i żrące. Stosując je należy sztywno przestrzegać zaleceń producenta – zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i koniecznej odzieży ochronnej. Preparat stosowany jest głównie w wilgotnych glebach, przed wysiewem roślin. Minimalna zawartość CaO - w zależności od typu - wynosi od 60% do 80%, przez co preparaty te są najsilniejszymi, dostępnymi środkami z tej kategorii.

  • Nawozy wapniowe-węglanowe.

Popularne nawozy doliste, występujące w postaci zmielonych skał wapniowych. Są zdecydowanie mniej inwazyjne, działają powoli,a ich stosowanie – zwłaszcza w ujęciu długoterminowym – jest znacznie bezpieczniejsze. Nie ingerują zanadto na mikroorganizmu żywe w glebie, a stężenie wynosi od 40% do co najmniej 50%.

Zwykle stosuje się je w glebie lekkiej i średniej – również tej, wykazującej się skłonnością do wysychania.

  • Dolomity lub nawozy wapienno-magnezowe.

Zmielone skały o działaniu podobnym, co nawozy węglanowe.

Który z nich wybrać?

W przypadku gleby średniej i lekkiej – rekomenduje się używania nawozów na bazie wapna kredowego lub z węglanem wapna. Gdy gleby są ciężkie – dużo lepiej sprawdzi się wapno tlenkowe. Jeśli gleby są ubogie w określone składniki mineralne (np. siarkę lub magnez) – warto sięgnąć po środki wzbogacone domieszką danego minerału – tj. nawozy wapniowo-magnezowe czy siarkowe.

Szeroki wybór nawozów – w tym nawozy wapniowe i nawozy do fertygacji – znajdziesz w ofercie wpolu.pl.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty