Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Zdrowie jamy ustnej nie zależy tylko i wyłącznie od właściwej, codziennej higieny zębów oraz dziąseł. Bardzo istotna jest także regularna pielęgnacja przyrządów, którymi się posługujemy. Na szczoteczkach oraz irygatorach zbiera się naprawdę sporo nieczystości, które podczas mycia zębów czy irygacji mogą przenosić się na jamę ustną oraz w głąb organizmu. Jak zatem zapobiegać gromadzeniu się osadów i kamienia w irygatorze? Czy jego stan czystości ma wpływ na jakość irygacji? Jak często należy odkamieniać irygator? Które ze sposobów na jego czyszczenie będą lepsze – domowe czy specjalistyczne?

Możemy wymienić następujące korzyści wynikające ze stosowania irygatora do zębów:

  • minimalne ryzyko podrażnienia i krwawienia dziąseł

  • dokładne oczyszczenie przestrzeni między zamkami aparatu ortodontycznego

  • precyzyjne usuwanie płytki nazębnej i resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc

  • pomoc w zachowaniu zdrowia dziąseł poprzez ich naturalny masaż za pomocą strumienia wodnego.

Dlaczego ważne jest czyszczenie irygatora?

Każde urządzenie, do stosowania którego niezbędna jest woda, może być narażone na tworzenie się osadów oraz kamienia. Dodatkowo w wężyku oraz wewnątrz irygatora gromadzą się nie tylko wspomniane nieczystości, ale również bakterie. Aby jak najdłużej cieszyć się z prawidłowego funkcjonowania irygatora, należy go regularnie czyścić oraz odkamieniać. Jeśli nie będziemy dbać o niego w należyty sposób, możemy przyczynić się do spadku wydajności jego pracy. Strumień wody nie będzie już tak samo silny, a w czasie procesu irygacji mogą pojawiać się przerwy w jego przepływie. Do tego nagromadzony kamień może doprowadzić do poważnych awarii urządzenia.

Domowe sposoby czy specjalne preparaty?

Najpierw zapoznajmy się z instrukcją obsługi danego urządzenia, aby sprawdzić, czy jego producent zezwala na użycie np. kwasku cytrynowego lub białego octu. Pamiętajmy jednak, że po wypompowaniu roztworu z octem należy wlać czystą wodę do zbiornika i wypompować ją przez pracujący irygator. Czynność tę można powtórzyć kilka razy. Czy zatem domowe sposoby na czyszczenie urządzenia irygacyjnego są tak samo skuteczne jak te z użyciem specjalistycznych preparatów? Niekoniecznie. Możemy jednak korzystać z nich wtedy, gdy nie mamy dostępu do innych środków. Stosowanie profesjonalnych preparatów to najłatwiejszy sposób na wyczyszczenie irygatora. Jednym z najpopularniejszych produktów tego typu jest Redesept, który usuwa kamień, a także dezynfekuje i czyści irygator z osadów.

Jak często należy odkamieniać irygator?

Irygator do zębów najlepiej jest czyścić raz na dwa lub trzy miesiące. W przypadku, kiedy stosowana przez nas woda jest twarda, wspomnianą czynność można wykonywać nieco częściej. Urządzenie należy wyczyścić również wtedy, gdy nie korzystaliśmy z niego przez dłuższy czas.

Osady i kamień w irygatorze – jak zapobiegać?

Zastosuj się do kilku ważnych zasad, które pomogą Ci zapobiegać tworzeniu się osadów oraz gromadzeniu się kamienia w irygatorze. Oto one:

  • Wylej wodę po każdym użyciu. Opróżnij zbiornik oraz włącz urządzenie na chwilę, aby resztki wody mogły swobodnie wypłynąć.

  • Osusz irygator. Dbaj o czystość zbiornika. Po każdym użyciu pozostaw urządzenie oraz zbiornik na wodę do wyschnięcia.

  • Używaj wody przefiltrowanej. Nie jest tak twarda jak woda z kranu. Dzięki temu kamień w irygatorze będzie zbierał się wolniej.

Woda czy płyn do płukania ust – czym irygować?

Zdecydowanie korzystniejsze w irygacji jest stosowanie wody, która nic nas nie kosztuje. Po płyn do płukania jamy ustnej możemy sięgnąć już po wyłączeniu irygatora. Jeśli jednak upieramy się przy korzystaniu ze specjalnego płynu, wcześniej powinniśmy dokładnie przestudiować instrukcję obsługi danego irygatora, aby dowiedzieć się, czy dodanie profesjonalnego środka do zbiornika nie uszkodzi urządzenia. Niektóre płyny zawierają składniki, które mogą prowadzić do korozji wewnętrznych.

Prawidłowe stosowanie irygatora do zębów

Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym przedłużysz żywotność swojego urządzenia.

  1. Przed irygacją użyj nici dentystycznej, aby usunąć resztki pokarmowe z przestrzeni między zębami.

  2. Napełnij zbiornik letnią wodą. Ustaw dyszę irygatora pod kątem 90 stopni nad linią dziąseł. Uruchom urządzenie.

  3. Proces irygacji rozpocznij od zębów tylnych. Przesuwaj powoli strumień wody wzdłuż linii dziąseł. Oczyść przestrzenie międzyzębowe oraz miejsca styku dziąseł z zębami. Poświęć chwilę każdej przestrzeni.

  4. Po wszystkim wylej resztki wody ze zbiornika, wypłucz go oraz osusz irygator.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty