Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Transport stanowi niezwykle prężnie rozwijającą się gałąź przemysłu. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na założenie nowych firm świadczących właśnie usługi transportowe. Aby jednak być przewoźnikiem drogowym, należy posiadać odpowiednie zezwolenia. W jaki sposób otrzymać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego? Jakie warunki należy spełnić, aby takie zezwolenie otrzymać? Podpowiadamy! 

Kim jest przewoźnik drogowy?

Przewoźnikiem drogowym jest firma dokonująca przewozu towarów – wówczas osoba odpowiedzialna na prowadzenie takiego przedsiębiorstwa powinna mieć uprawnienia pozwalające na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Przewoźnik drogowy to zatem podmiot realizujący transport drogowy towarów (także m.in. transport aut) lub osób na terenie kraju albo transport międzynarodowy. Takim mianem określane mogą być firmy posiadające w swojej flocie nawet tylko jeden samochód ciężarowy czy autobus.

Zezwolenia pozwalające na prowadzenie firmy zajmującej się przewozem drogowym

Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, polegającą na odpłatnym przewozie towarów przy pomocy pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, zobowiązani są do posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Zezwolenie to będzie konieczne także wówczas, gdy przedsiębiorca będzie wykonywał odpłatną usługę transportową pojazdami, których DMC nie przekracza 3,5 t, ale są one w sposób konstrukcyjny przeznaczone do przewozu więcej niż 9 osób wraz z kierowcą.

Zezwolenie pozwalające na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego jest decyzją administracyjną, która po spełnieniu szeregu warunków, uprawnia przedsiębiorcę do prowadzenia firmy transportowej. Aby móc otrzymać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, należy złożyć odpowiedni wniosek osobiście – podczas wizyty w urzędzie, listownie bądź elektronicznie na platformie ePUAP, za pomocą podpisu kwalifikowanego i profilu zaufanego. Wniosek należy złożyć wraz z wymaganymi załącznikami. Decyzja o przyznaniu zezwolenia wydawana jest przez starostę właściwego dla miejscowości, w której zarejestrowana jest działalność gospodarcza lub miejscowości stanowiącej miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.

Kto może uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego? 

Aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie firmy transportowej, należy spełnić szereg warunków opisanych w ustawie z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym oraz w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009. Przedsiębiorca powinien posiadać również stałą i rzeczywistą siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej, posiadać wymagane kompetencje zawodowe, mieć zdolność finansową oraz cieszyć się dobrą reputacją. Co więcej, pracownicy zatrudnieni przez danego przedsiębiorcę oraz osoby niezatrudnione, lecz wykonujące usługi na rzecz przedsiębiorcy – nie mogą posiadać zakazu wykonywania zawodu kierowcy. To jednak nie wszystkie warunki, jakie musi spełnić przedsiębiorca starający się o zezwolenie. 

Przedsiębiorca powinien także:

  • podlegać podatkowi dochodowemu;

  • dysponować przynajmniej jednym dopuszczonym do ruchu i użytkowania pojazdem – przedsiębiorca może być właścicielem pojazdu, wynajmować go lub być użytkownikiem pojazdu z tytułu umowy leasingowej;

  • posiadać zarejestrowaną spółkę prawa handlowego;

  • nieprzerwanie prowadzić wszelkie działania handlowe i administracyjne, wykorzystując właściwe urządzenia i sprzęt. 

Szczegółowe wymogi, jakie należy spełnić, starając się o zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, dostępne są na stronie biznes.gov.pl, z której także można bezpośrednio przenieść się na stronę pozwalającą na złożenie wniosku w formie elektronicznej.

Artykuły sponsorowane

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty