Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki

Bieżące sprawy zaprzątają nasze myśli, rozważania na temat przyszłej emerytury odkładamy na później. To błąd, bo im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym łatwiej przyjdzie nam odłożenie kwoty, która będzie realnym wsparciem po zakończeniu aktywności zawodowej. Pieniądze się z pewnością przydadzą, bo kolejne publikowane analizy i szacunki wskazują, że emerytura z ZUS będzie stanowiła mniej niż połowę naszej ostatniej pensji.

Składniki emerytury

Zgodnie z zasadami przeprowadzonej w 1999 r. reformy emerytalnej nasza emerytura będzie uzależnione od kwoty zgromadzonej w czasie aktywności zawodowej. Pieniądze mogą pochodzić z kilku źródeł:

  • obowiązkowych składek płaconych przez zatrudnionych i przedsiębiorców do ZUS;

  • wpłat pracodawcy i własnych na Pracowniczy Plan Kapitałowy lub Pracowniczy Program Emerytalny;

  • dobrowolnych wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Składki ZUS wynikają z przepisów ustawowych, a udział w PPE czy PPK związany jest z wpłatami pracodawcy. W przypadku IKE i IKZE mamy pełną swobodę wyboru odpowiadającego nam rozwiązania, ale obowiązuje roczny limit wpłat ustalany przez ministra właściwego ds. polityki społecznej. Co ważne, można równocześnie korzystać z obu wspomnianych kont emerytalnych.

Korzyści z oszczędzania

Dla tych, którzy odsuwają od siebie pytanie "IKE, IKZE – czy warto oszczędzać?” albo twierdzą, że niską emeryturą z ZUS będą się martwić, gdy będzie im ona wypłacana, mamy kilka dodatkowych argumentów na rzecz rozpoczęcia oszczędzania już teraz. Najmocniejszym z nich jest z pewnością możliwość skorzystania z ulgi podatkowej przy wpłatach na IKZE. Bez względu na to, czy wybierzemy IKZE oszczędnościowe czy inwestycyjne wpłaconą kwotę można odliczyć od dochodu i dzięki temu zapłacić niższy podatek. To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla osób rozliczających się według wyższej stawki podatkowej.

Z IKE wiąże się zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Skorzystamy z niego, gdy po oszczędności sięgniemy dopiero po spełnieniu warunków ustawowych, czyli po skończeniu 60 r.ż. Konieczne też jest dokonanie wpłat w minimum pięciu latach lub zgromadzenie ponad połowy oszczędności nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.

Kolejna kwestia – mamy prawo wskazać uposażonych, czyli osoby, które po naszej śmierci otrzymają nasze oszczędności emerytalne. Jeśli tego nie zrobimy, pieniądze staną się częścią masy spadkowej i otrzymają je na ogólnych zasad dziedziczenia nasi bliscy.

Rozpoczęcie oszczędzania w jednej z instytucji finansowych nie oznacza, że trzeba być jej wiernym aż do emerytury; można swobodnie przenosić pieniądze do innej dokonując wypłat transferowych. W wyborze optymalnego rozwiązania pomaga ranking IKE i IKZE. Warto jedynie pamiętać, że transfer środków przed upływem 12 miesięcy od ich wpłaty, może się wiązać z pobraniem prowizji.

Najważniejsze, by oszczędzać

Jak wspomnieliśmy, nie ma przeszkód, by oszczędzać równocześnie na IKE i IKZE. Dzięki temu można zoptymalizować korzyści podatkowe, zacząć korzystać z oszczędności już po ukończeniu 60 r.ż. i ograniczyć ryzyko inwestycyjne (zakładając, że pieniądze będziemy lokowali w produkty inwestycyjne). Nawet niewielkie kwoty odkładane przez czas pracy zarobkowej pozwolą zgromadzić środki, które z pewnością przydadzą się na emeryturze. Podkreślmy, że niewykorzystana kwota nie przepadnie lecz zostanie przekazana osobom przez nas wskazanym lub dziedziczącym na mocy prawa spadkowego.

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty