Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Ile razy stojąc przed półką z dostępną karmą dla zwierząt lub przeglądając sklep internetowy, zastanawiasz się, co właściwie znaczą niektóre oznaczenia na etykietach? Czy "aromat z łososia” będzie oznaczał to samo, co napis "o smaku łososia”? Czym różni się karma pełnoporcjowa od uzupełniającej? I wreszcie, czy kolejność składników ma znaczenie? Na te pytania i więcej znajdziesz odpowiedź w tym tekście, dzięki czemu sam będziesz mógł zdecydować jaka jest najlepsza karma dla Twojego psa.

Podstawowe regulacje związane z etykietami w Unii Europejskiej

Etykiety produktów dostępnych do kupna w Polsce są regulowane przepisami unijnymi. Jakich rzeczy wymaga od producentów Unia? Przede wszystkim, etykieta karmy podzielona jest na dwie części:

Część główna,

Część statutowa.

W części głównej etykiety muszą znaleźć się takie informacje jak identyfikacja produktu, deklaracje marketingowe i deklaracja głównych składników. Część statutowa zawiera informacje o tym, czy karma jest pełnoporcjowa, dla jakich zwierząt jest przeznaczona, jaki jest skład analityczna i surowcowy karmy itd.

Smak, aromat, zawartość - czy wszystkie te słowa znaczą to samo?

Niestety w świecie prawa czasem jedno lub dwa słowa potrafią zmienić znaczenie całego sformułowania. Jest to szczególnie ważne przy czytaniu etykiet, ponieważ samo słowo "łosoś” na etykiecie nie jest miarodajną informacją. Jak się w tym odnaleźć?

Produkty, na których znajdziemy napis "karma o aromacie łososia” zawierają jedynie substancję aromatyzującą, bez łososia jako składnik. Napis "karma o smaku łososia” oznacza, że zawartość łososia to więcej niż 0%, ale niestety mniej niż 4% składu produktu. Jeśli na opakowaniu jest napisane, że karma jest z łososiem bądź, że zawiera mięso z łososia, możemy spodziewać się zawartości tego składnika między 4 a 14%. Dopiero sformułowania takie jak "karma bogata w łososia” czy "karma o wysokiej zawartości łososia” oznaczają, że zawartość łososia to przynajmniej 14%, ale mniej niż 26%. W przypadku karm z napisem "łosoś i kurczak” spodziewać się można 26% zarówno łososia, jak i kurczaka w składzie.

Karma pełnoporcjowa czy uzupełniająca - jaka jest różnica?

Pełnoporcjowa karma dla psów to taki produkt, który posiada skład zaspokajający dziennie zapotrzebowanie zwierzęcia. Takie pożywienie może być podawana codziennie, jako jedyne źródło substancji pokarmowych (w danym wieku, stanie itd), ponieważ jest ono dobrze zbilansowane i spełnia normy żywieniowe UE. Karmy uzupełniające nie mogą stanowić jedynego źródła substancji pokarmowych dla zwierząt, ponieważ, mimo wysokiej zawartości pewnych składników, nie są dobrze zbilansowane. Mogą stanowić jedynie dodatek do innych karm.

Kolejność składników

Czytając skład komponentowy, warto pamiętać, że składniki uszeregowane są zawsze w kolejności malejącej. Te, które pojawiają się jako pierwsze, będą występowały w karmie w największej ilości. Zasada ta obowiązuje, nawet jeśli nie ma podanych dokładnych procentów, dlatego jest to tak cenna wskazówka.

Najważniejsze - indywidualne podejście

W całym procesie szukania i wyboru najlepszej karmy dla psa, należy pamiętać o indywidualnym podejściu do pupila. Tylko biorąc pod uwagę jego wiek, rasę, gatunek, aktywność fizyczną i stan fizjologiczny, a także ewentualne choroby, możemy skutecznie wybrać najlepszą karmę dla danego psa.

Artykuły sponsorowane

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty