Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz

Obróbka metali, tworzyw sztucznych i tym podobnych materiałów metodą skrawania należy obecnie do najpopularniejszych sposobów pozyskiwania elementów o skomplikowanych kształtach. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się też technologia CNC. Sprawdźmy, co należy wiedzieć o procesie oraz używanych maszynach, a także, do czego może się przydać omawiana usługa.

Czym jest obróbka CNC skrawaniem?

To – najprościej ujmując – proces usuwania nadmiaru materiału, czyli właśnie skrawanie. Pozbywanie się naddatku przebiega z użyciem dłuta i noży. Obecnie pracę ludzkich rąk w tym zakresie zastąpiły komputery. Dlatego mówimy o obróbce CNC, czyli Computerized Numerical Control (komputerowym sterowaniu urządzeń numerycznych).

Zalety takiego rozwiązania widać na pierwszy rzut oka. Skrawanie przebiega znacznie szybciej i jest nieporównywalnie dokładniejsze. Co więcej, dany element można wytwarzać praktycznie w nieskończoność, a każdy kolejny produkt będzie identyczny. Obróbka skrawaniem przy pomocy maszyn pozwala też oszczędzić pieniądze, ponieważ marnuje się mniej materiału.

Rodzaje obróbki skrawaniem

Istnieje kilka sposobów kształtowania elementów skrawaniem. Są to przede wszystkim:

- frezowanie – odbywa się poprzez frezarkę, która wykonuje w czasie pracy ruch obrotowy. Z kolei materiał poddawany jest ruchowi posuwistemu. Tę obróbkę CNC dzielimy na przeciwbieżną, współbieżną, czołową i obwodową;

- toczenie – przypomina frezowanie, ale to przedmiot obrabiany porusza się w sposób obrotowy, a tokarka wykonuje ruch liniowy. Wyróżniamy toczenie zewnętrzne, poprzeczne, wzdłużne, kopiowe i obwiedniowe;

- szlifowanie – dzięki rolce ściernej obróbka CNC doprowadza do usunięcia niewielkiej ilości materiału z obrabianego elementu aż do uzyskania pożądanego kształtu. Można też użyć ją do wygładzenia powierzchni przedmiotu. Wobec tego istnieje zarówno szlifowanie kształtowe, jak i powierzchniowe.

Do czego służy obróbka skrawaniem?

Procesowi można poddać praktycznie każdy materiał: od metali, przez tworzywa sztuczne, aż po kamień, drewno czy szkło. A precyzyjne maszyny pozwalają uzyskać z nich bardzo różne kształty, nawet najbardziej nietypowe. Z obróbki skrawaniem uzyskuje się więc niewielkie części zamienne, bryły o twardej strukturze, elementy maszyn, detale do samochodów i wiele innych. Dlatego też trudno wyobrazić sobie bez niej współczesny przemysł produkcyjny oraz motoryzacyjny, a także branżę elektroniczną, medyczną czy energetyczną.

Komu zlecić obróbkę CNC?

Do przeprowadzenia terminowej, bezpiecznej i wysokiej jakości obróbki należy skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w tej dziedzinie dysponują bowiem zarówno wykwalifikowaną kadrą, jak i nowoczesnym sprzętem pozwalającym wykonać zlecenie w najlepszy możliwy sposób.

Wobec tego polecamy uwadze usługi dostarczane przez firmę Sacher w zakresie obróbki CNC. Dysponuje ona rozbudowanym parkiem maszynowym, który pozwala podjąć się każdego wyzwania. Warto przekonać się o tym na własną rękę.

Artykuły sponsorowane

12345
reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty