Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

źródło: https://twitter.com/nobelprize
źródło: https://twitter.com/nobelprize
Literacka Nagroda Nobla za 2018 dla Olgi Tokarczuk. Jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek została nagrodzona za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia".
Nagroda za 2018 rok to zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Doktor Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że decyzja Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk nie była zaskoczona.

- Na pierwszym planie mojego szacowania się nie pojawiała, ale na drugim już tak, więc nie jest to sytuacja, w której byłabym skrajnie zaskoczona - mówi.

Dr Kącka dodaje, że Olga Tokarczuk jest pisarką osadzoną nie tylko w polskim kontekście.

- To jest pisarka, która robi z tego kontekstu użytek, ale chodzi o jakieś uniwersalne śnienie, o uniwersalny rytm opowiadania sobie życia, o dość uniwersalny rytm komentowania egzystencji i w tym Tokarczuk jest szczególnie dobra - mówi Eliza Kącka. I to dlatego - zdaniem literaturoznawcy - Olgę Tokarczuk można czytać poza polskim kontekstem.

Ekspertka zaznacza, że narracje w książkach Olgi Tokarczuk niosą, nie są trudne i eksperymentalne.

- To jest taka literatura, która powinna się czytać, przy pewnych kompetencjach literacko-kulturalnych. I od tej strony być może - tak się spodziewam - ona jest dobrze przetłumaczalna niezależnie od tego, czy ktoś siedzi w Niemczech, w Polsce, czy na drugiej półkuli - mówi literaturoznawca.

Gratulacje dla pisarki popłynęły od miłośników literatury i od polityków - w tym od wicepremiera i ministra kultury, Piotra Glińskiego.

- Gratulujemy pani Oldze Tokarczuk, to sukces polskiej kultury, polskiej pisarki - podkreślił.

Nagrodę Nobla z literatury za 2019 rok otrzymał Austriak Peter Handke.
Relacja Katarzyny Ingram (IAR)

Zobacz także

2017-11-13, godz. 23:49 Global Justice Night w Szczecinie. Premiera i spotkanie z Miękusem [ZDJĘCIA] Premiera filmu Krzysztofa Miękusa "Droga do Man Eater's Bridge" i spotkanie z reżyserem - to najważniejsze wydarzenia Global Justice Night, które w środę odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej 2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej 2017-11-09, godz. 21:39 „Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" [ZDJĘCIA] Dzieje dynastii Gryfitów - książąt pomorskich mają dziś bogatą literaturę, obejmującą wiele zagadnień historycznych i artystycznych. Nie było wśród nich jednak pozycji poświęconej książęcym sarkofagom. » więcej 2017-11-09, godz. 18:50 Wyjątkowa wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA] 1000 najcenniejszych pamiątek pochodzących z darów od osób prywatnych można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego w stolicy. Wystawa jest wyjątkowa, bo w gablotach pokazano m.in. biało-czerwone opaski powstańców zaplamione k… » więcej
301302303304305306307