Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna » Wydarzenia aktualne
Organy Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Organy Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku w Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Od najmłodszych lat pasjonowała go praca organisty, dlatego chętnie przysłuchiwał się grze na tym instrumencie słynnego organisty Rudolfa Rożka. Przyglądał się również generalnemu remontowi organów Barnima Grüneberga opus 754 z 1930 roku, prowadzonemu w szczecińskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przez warszawską firmę Zygmunta Kamińskiego.

Czesław Matuszewski, bo o nim mowa, chciał zostać jezuitą, ale przeważyła miłość do organów. W Kaliszu Wielkopolskim ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną im. Henryka Melcera, w której zgłębiał wiedzę, m.in. o organach. Po ukończeniu nauki wrócił do rodzinnego Szczecina – do „swoich” organów w Sanktuarium.

Pan Czesław nie tylko gra na tym 36-głosowym instrumencie, ale także samodzielnie wykonuje na bieżąco drobne naprawy organów. Jak mówi, żeby dobrze grały organy, organista powinien w nich mieszkać. W ciągu blisko pół wieku poznał wszystkie tajemnice konstrukcji tych organów, które posiadają ponad trzy tysiące piszczałek – najmniejsza ma zaledwie 20 centymetrów, a największa blisko 6 metrów.

Wczoraj, 1 czerwca 2024 roku zagrała na nich Katarzyna Ganczarska podczas koncertu organizowanego pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych na świecie”, a inaugurującego Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.

Celem wydarzenia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, jest przekazanie mieszkańcom Pomorza Zachodniego oraz turystom wiedzy o słynnej rodzinie Grünebergów, która m.in. w Szczecinie, Zdrojach i Białogardzie budowała, rozbudowywała, a także restaurowała przez ponad 200 lat wysokiej klasy organy projektowane do świątyń Europy, jak i dalekiej Afryki Południowej.

Świadome uczestnictwo w festiwalowych koncertach realizowanych w obiektach wyposażonych w wiekowe organy, poszerzy ponadto wiedzę na temat dokonań byłych mieszkańców regionu i uświadomi współcześnie żyjącym, że spośród ok. tysiąca instrumentów stworzonych przez szczecińskich konstruktorów, w Polsce zostało prawdopodobnie zaledwie ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk. Wydarzenia Grünebergowskie przyczynią się zapewne do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej (zdarza się) złej jakości organy tworzone w drugiej połowie XX wieku.

Organizacja przedsięwzięcia ma sens. Dowodem na to mogą być przykłady podjęcia przez przedstawicieli parafii w Połczynie-Zdroju oraz w Międzyzdrojach prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich. Tak więc cenne instrumenty, zaprojektowane specjalnie do wnętrz konkretnych kościołów, zaczną wkrótce swoje „drugie życie”.

Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.

Dzięki trwającej już kilkadziesiąt lat stałej opiece sprawowanej przez Pana Czesława Matuszewskiego nad zabytkowymi organami z kościoła Serca Jezusowego, brzmienie i technika gry wyjątkowego instrumentu będzie długo zachwycać kolejne pokolenia mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Czesławem Matuszewskim
 

Zobacz także

2024-11-17, godz. 10:55 Konrad Słoka | „W średniej szkole muzycznej założyłem punkowy zespół...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Muzyczną edukację rozpoczął od gry na wiolonczeli. W szkole średniej zgłębiał tajniki trąbki, by w klasie tego instrumentu ukończyć Akademię Sztuki… » więcej 2024-11-17, godz. 10:50 Radek Bielecki z Neo-Nówki. Autorski projekt „To musi nam się udać” nie kłóci się z Kabaretem [ROZMOWA z ARTYSTĄ… To musi nam się udać. Tak zatytułował swoją pierwszą autorską płytę Radosław Bielecki – bezsprzeczny fundament wrocławskiego Kabaretu Neo-Nówka… » więcej 2024-11-10, godz. 10:10 Leszek Możdżer | „Muzykę do Psalmów Dawidowych napisałem ponad 20 lat temu...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Leszek Możdżer – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów jazzowych przedstawił w Szczecinie autorską interpretację starotestamentowych… » więcej 2024-11-10, godz. 10:05 Sylwia Fabiańczyk-Makuch | „Psalmy Dawidowe w wizji Leszka Możdżera były najtrudniejszym projektem Chóru...” [ROZMOWA… Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie (działający wcześniej pod nazwą Chór Akademii Morskiej) założony został w 2003 roku przez dyrygentkę Sylwię… » więcej 2024-11-10, godz. 06:42 Leszek Możdżer o Psalmach Dawidowych z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W dzisiejszym programie, 10 listopada 2024 od godziny 9:05 polecam spotkania z: • Leszkiem Możdżerem – wybitnym pianistą i kompozytorem oraz • Sylwią… » więcej 2024-11-10, godz. 09:45 Łukasz Drapała oddaje hołd Krzysztofowi Krawczykowi [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Nadszedł najwyższy czas, by poznać dorobek Krzysztofa Krawczyka w niezwykłych orkiestrowych aranżacjach i stylach w wykonaniu znanych głosów polskiej… » więcej 2024-11-03, godz. 10:59 Ewelina Flinta & Voice Band w stylu retro [ROZMOWA z ARTYSTAMI, ZDJĘCIA] Kostium retro? Tak. Ale wygodny, bo muzyczna i literacka kultura, do której się odwołujemy, nie starzeje się. Takie zespoły, jak Postmodern Jukebox, cieszą… » więcej 2024-11-03, godz. 10:58 Myslovitz | „Bardzo dużo przeżyliśmy przez te 25 lat...” [ROZMOWA z MUZYKAMI, ZDJĘCIA] Rok 2024 upływa zespołowi Myslovitz pod szyldem „Miłości w czasach popkultury”. Grupa celebruje ćwierćwiecze wydania kultowego albumu nie tylko w swojej… » więcej 2024-10-27, godz. 10:58 Anna Wyszkoni | „... 10 listopada przyjadę z Markiem Jackowskim do Filharmonii w Szczecinie” [SPOTKANIE z ARTYSTKĄ… Może się poszczycić wieloma przebojami, nagrodami i wyróżnieniami. Sprzedała ponad pół miliona albumów. Każdy z nich osiągnął status Złotej, Platynowej… » więcej 2024-10-20, godz. 10:05 Łukasz Sobański, ps. SOBAN trafił z podziemia do Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA z RAPEREM, ZDJĘCIA] Ten koncert zainspirowali i współtworzyli młodzi raperzy, którzy nie bali się wyjść poza schemat, by doświadczyć czegoś nowego. Wśród nich zwracał… » więcej
12345