Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Międzynarodowa Rada Badań Morza zaleca, aby w przyszłym roku całkowicie wstrzymać połowy dorsza bałtyckiego na wschód od Bornholmu. Rekomendacja nie jest wiążąca, ale jest brana pod uwagę przy określaniu przez Radę Europy kwot połowowych dla m.in. Polski.
Ponadto organizacja zaleca, aby również w zachodniej części Bałtyku połowy dorsza zmniejszyć o 50 procent i wstrzymać tam całkowicie połowy śledzia.

Według naukowców, stado wschodniego dorsza, które dostępne jest dla duńskich i polskich rybaków, nie jest w stanie się samodzielnie odbudować i utrzymać dotychczasową populację. Rozmiar dorosłych osobników przystępujących do tarła zmniejszył się z 40 centymetrów w 1990 roku do obecnych 20 centymetrów. W konsekwencji powoduje to, że ryba umiera szybciej, nie osiągając w pełni naturalnego rozmiaru. Pozarządowe organizacje ekologiczne są zdania, że zaistniała sytuacja to efekt nadmiernej eksploatacji zasobów dorsza i śledzia w Bałtyku, a także zanieczyszczenie środowiska i mniej tlenu w wodzie.

Peter Ronelöv Olsson - przewodniczący Organizacji Szwedzkich Rybaków twierdzi natomiast, że największe zagrożenie dla bałtyckiego dorsza stanowi szybko odradzająca się populacja foki szarej. Olsson w artykule zamieszczonym na łamach dziennika Svenska Dagbladet wskazuje, że foki są nosicielami pasożytów, których larwy zarażają dorsze, co powoduje chorobę ryb i w rezultacie przyczynia się do wyginięcia gatunku.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty