Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Kandydat Polski na komisarza - Janusz Wojciechowski - ma odpowiadać za rolnictwo. Podział ten, w nowej Komisji Europejskiej, ogłosiła jej przewodnicząca Ursula von der Leyen.
Niespodzianki jeśli chodzi o Polskę nie było, bo od dawna mówiło się, że Janusz Wojciechowski ma zajmować się rolnictwem. Polak będzie odpowiadał za reformę Wspólnej Polityki Rolnej. On sam zapowiadał, że w Unii brakuje długofalowej wizji europejskiego rolnictwa.

Janusz Wojciechowski może być też tym komisarzem, który wyrówna dopłaty dla rolników z krajów Europy Środkowo-Wschodniej do poziomu, który otrzymują ci z Zachodu.

Jeśli chodzi o pozostałe kandydatury to między innymi Czeszka Vera Jourova i Belg Didier Reynders mają odpowiadać w nowej Komisji Europejskiej za praworządność. Z kolei Frans Timmermans, który do tej pory zajmował się tą kwestią będzie odpowiedzialny za przygotowanie "Zielonego Ładu dla Europy", o którym mówiła, przed wakacjami, nowa przewodnicząca Komisji w Europarlamencie, zapowiadając bardziej ambitną politykę klimatyczną, z kolejnymi redukcjami emisji dwutlenku węgla.

Dobrą wiadomością dla Polski jest z kolei to, że Estonia będzie odpowiadała za energię, a Rumunia za transport. Oba kraje mają zbieżne do Polski stanowiska w tych dziedzinach.

Teraz przed europosłami najważniejszy egzamin - wysłuchania w komisjach Parlamentu Europejskiego. Od nich zależy, czy pod koniec października europosłowie zaakceptują skład nowej Komisji, która ma zacząć prace 1 listopada.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty