Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Fot. twitter.com/KancelariaSejmu
Sejm odrzucił w środę wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry. Odwołania ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego chciała Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska, między innymi w związku z opisywaną w ostatnich tygodniach sprawą "grupy kasta".
Przeciwko odwołaniu ministra byłą 240 posłów, za - 174, 7 wstrzymało się od głosu.

W uzasadnieniu wniosku posłowie krytykowali też działania wymiaru sprawiedliwości w ostatnich latach - ich zdaniem doszło m.in. do upolitycznienia sądownictwa, wydłużenia czasu trwania postępowań czy zablokowania dostępu do niektórych informacji publicznych posłom opozycji. W sprawie "grupy kasta" i "hejterki Emi", zdaniem posła PO Borysa Budki, zabrakło wyjaśnienia i wzięcia za aferę politycznej odpowiedzialności.

- To bulwersująca w ostatnich tygodniach informacja dotycząca zorganizowanej fabryki nienawiści, którą pod okiem ministra sprawiedliwości zorganizował między innymi jego zastępca. Do teraz nie usłyszeliśmy słowa "przepraszam" - mówił poseł.

Głos w Sejmie zabrał również Zbigniew Ziobro. Minister zaznaczył, że "moment złożenia wniosku jest symboliczny", bo w tym samym czasie prokuratura "zabezpieczyła od przestępców" na poczet przyszłych kar 1,4 mld złotych. Łącznie, w tym roku, wartość zajętego mienia podejrzanych ma wynosić ponad 3 mld złotych. Tymczasem, według ministra sprawiedliwości, w ostatnim roku rządów PO-PSL było to "niecałe 200 mln". Zbigniew Ziobro przekonywał, że poprzedni rząd "nie reagował" na okradanie państwa, podczas gdy teraz organa państwowe otrzymały narzędzia do walki z przestępczością.

Zbigniew Ziobro odniósł się również do sprawy "grupy kasta". Jak powiedział: - Stało się bardzo źle, że znaleźli się sędziowie, również w Ministerstwie Sprawiedliwości, którzy zdecydowali się na prywatnych forach na prowadzenie działań o charakterze mowy nienawiści. W tej sprawie wyciągnąłem natychmiastowe konsekwencje - podkreślił minister Ziobro.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty