Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Polskie Koleje Państwowe kupiły system POLSUW, który ułatwi przejazd pociągów przez wschodnie granice. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można zmieniać rozstaw kół bez zatrzymywania składu.
Pozwoli to na skrócenie czasu przejazdu pociągów towarowych i pasażerskich między systemami normalnotorowymi i szerokotorowymi, które obowiązują za wschodnią granicą.

Podpisana umowa obejmuje zakup patentu oraz pełnej dokumentacji wraz z majątkowymi prawami autorskimi do systemu POLSUW.

- To historyczna chwila i kolejny dowód na innowacyjność Polskiej Kolei - powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Członek zarządu PKP S.A. Mirosław Antonowicz dodał, że po wdrożeniu systemu POLSUW w składach towarowych i pasażerskich wzrośnie konkurencyjność spółek Grupy PKP w rejonie euroazjatyckiego obszaru kolejowego.

System POLSUW Poznań powstał w wyniku współpracy specjalistów z PKP SA, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Poznańskiej oraz instytutu Kolejnictwa w Warszawie. Bazą dla stworzenia nowego systemu było rozwiązanie SUW2000, zaprojektowane przez doktora Ryszarda Suwalskiego. Zakup systemu stanowi początek prac badawczo-rozwojowych, których celem jest uzyskanie dopuszczenia do stosowania w euroazjatyckim obszarze kolejowym.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty