Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Fot. Sejm RP
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Fot. Sejm RP
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbywają się uroczystości upamiętniające kobiety zaangażowane w działalność opozycyjną i represjonowane w okresie PRL.
Ich kulminacyjnym punktem jest konferencja "Kobiety w walce o niepodległość", w której uczestniczą między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki.

Konferencję poprzedziła msza święta w intencji ofiar stanu wojennego. Następnie na terenie dawnego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, odsłonięto tablicę poświęconą legendarnej działaczce "Solidarności" Annie Walentynowicz. Tablicę odsłonili między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, marszałek senior Antoni Macierewicz, a także syn Anny Walentynowicz - Janusz i matka premiera Jadwiga Morawiecka.

Na tablicy widnieje napis: "W tym budynku w 1982 roku była więziona Anna Walentynowicz (1929-2010). Uczestniczka Gdańskiego Grudnia '70, działaczka Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, matka Solidarności, więziona, internowana i prześladowana przez władze PRL. Zginęła 10 IV 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Cześć jej pamięci!".

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty