Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Libia. Fot. www.google.pl/maps
Libia. Fot. www.google.pl/maps
W Urzędzie Kanclerskim w Berlinie odbędzie się międzynarodowa konferencja, poświęcona konfliktowi w Libii.
Wezmą w niej udział między innymi szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, prezydent Rosji Władimir Putin, francuski prezydent Emmanuel Macron, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Gospodarzem konferencji będzie kanclerz Angela Merkel.

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas potwierdził udział w berlińskiej konferencji także premiera libijskiego rządu jedności narodowej popieranego przez ONZ, Fajiza as-Saradża, oraz prowadzącego z nim wojnę przywódcy samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej, Chalifa Haftara.

Głównym celem konferencji w Berlinie jest próba ustabilizowania Libii. Niemiecki rząd nie ukrywa, że chce doprowadzić do tego, aby silny rząd libijski zablokował przemyt ludzi z wybrzeża libijskiego do Europy. Libia jest pogrążona w chaosie od obalenia w 2011 roku dyktatury Muammara Kadafiego.

Konferencja w Berlinie odbywać się będzie pod ścisłą kontrolą policyjną. Już od soboty zamknięty dla ruchu jest teren wokół Urzędu Kanclerskiego. Porządku i bezpieczeństwa podczas konferencji ma pilnować ponad 4000 policjantów. Teren wokół Urzędu Kanclerskiego przeszukują psy szkolone do wykrywania ładunków wybuchowych. Na dachach ustawiono snajperów. Jak twierdzą media, najbardziej strzeżeni będą prezydenci Turcji i Rosji.
Relacja Waldemara Maszewskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty