Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Policja w mediach społecznościowych od soboty odradza jazdę samochodem przez centrum miasta. Fot. pixabay.com / Michael_Luenen (CC0 domena publiczna)
Policja w mediach społecznościowych od soboty odradza jazdę samochodem przez centrum miasta. Fot. pixabay.com / Michael_Luenen (CC0 domena publiczna)
Biorą w niej udział m.in. szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo, prezydenci Rosji Władimir Putin, Francji Emmanuel Macorn i Turcji Recep Erdogan.
Do Berlina przyjechał także szef libijskiego rządu "Zgody Narodowej" Fajiz as-Sarradż i jego polityczny przeciwnik, generał Libijskiej Armii Narodowej, Chalif Haftar. Gospodarzem konferencji jest kanclerz Angela Merkel.

Głównym celem konferencji jest doprowadzenie do trwałego zawieszenia broni pomiędzy rządem i bojownikami Haftara. Plan pokojowy zaproponowany przez ONZ i wspierany przez Niemcy zakłada, że wszystkie państwa uczestniczące w konflikcie powinny zgodzić się na współpracę w celu zakończenia walk i przestrzegania embarga na broń.

Przy okazji konferencji doszło do wielu dwustronnych spotkań. Turecki prezydent Recep Erdogan rozmawiał z Władimirem Putinem. Obaj przywódcy opowiedzieli się za zawieszeniem broni w Libii.

Kanclerz Angela Merkel i niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas rozmawiali zaś z Sarradżem i Chalifem Haftarem.

Przed Bundestagiem demonstrowało kilkuset Kurdów przeciwko polityce Recepaa Erdogana. W innym miejscu odbyła się kilkusetosobowa demonstracja przeciwników libijskiego rządu.

Policja w mediach społecznościowych od soboty odradza jazdę samochodem przez centrum miasta.
Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty