Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki na wniosek szefa ABW zdecydował o wprowadzeniu na terenie Polski antyterrorystycznych stopni alarmowych ALFA i ALFA-CRP, a na terenie województwa małopolskiego stopnia BRAVO.
Poinformował o tym w rozmowie z IAR rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Podwyższona gotowość służb i pracowników administracji publicznej ma związek z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau i obowiązywać będzie w dniach od 23 do 29 stycznia.

Jak mówi rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, "wprowadzenie stopni alarmowych to głównie nowe wymagania dla instytucji odpowiedzialnych bezpośrednio za dbanie o bezpieczeństwo w Polsce - mowa i o służbach mundurowych i służbach specjalnych".

Alarm ALFA-CRP dotyczy bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i stawia dodatkowe zadania przed administratorami sieci tele-informatycznych. Dzięki podwyższonej gotowości wszystkie potencjalnie niebezpieczne sytuacje mają być wychwytywane szybciej.

Stopnie ALFA i BRAVO są odpowiednio pierwszym i drugim w czterostopniowej skali alarmów. Na czas ich funkcjonowania, władze apelują do obywateli o zwiększoną czujność, zgłaszanie podejrzanych zachowań, a także informowanie służb o pozostawionych paczkach czy bagażach.

Jak podkreślił Stanisław Żaryn stopień zagrożenia antyterrorystycznego ALFA ma charakter prewencyjny i nie nie ma związku z konkretnymi zagrożeniami. Stopień BRAVO, wprowadzony na terenie województwa małopolskiego, jest natomiast odpowiedzią na potencjalne zagrożenia związane z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, w których udział wezmą ocaleni i liczne delegacje państwowe.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty