Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/prezydentpl
Fot. twitter.com/prezydentpl
To, co w czwartek stało się podczas Forum Holokaustu w Jerozolimie pokazuje, że decyzja o tym by nie jechać do Izraela była słuszna. Tak mówił w Davos prezydent Andrzej Duda.
Około 40 światowych przywódców oddawało w Jerozolimie hołd ofiarom Holokaustu, a wśród przemawiających na uroczystościach był rosyjski prezydent Władimir Putin. Polski prezydent odmówił udziału kiedy okazało się, że organizatorzy nie zgodzili się na jego przemówienie.

Choć wbrew przypuszczeniom, rosyjski prezydent Władimir Putin nie odniósł się w przemówieniu w Jerozolimie bezpośrednio do Polski, to prezydent Andrzej Duda wytknął organizatorom uroczystości w Izraelu, że nie uniknęli fałszerstw historycznych.

- Pokazywano tam między innymi filmy, które dokumentowały przebieg II wojny światowej, gdzie w ogóle nie wskazano polskiego udziału w walce przeciwko Niemcom - powiedział Andrzej Duda.

Polski prezydent mówił w Davos, że podjął słuszną decyzję by nie jechać do Jerozolimy, bo w czasie uroczystości nie mógłby w żaden sposób zareagować na pokazywane tam filmy. Równocześnie dziękował też wiceprezydentowi USA Mike’owi Pence’owi, który w Jerozolimie podkreślał, że Niemcy w czasie wojny chcieli zniszczyć polską kulturę.

- Miasto nazywało się Oświęcim. W ramach planu zniszczenia polskiej kultury naziści nadali polskim miastom niemieckie nazwy. To miasto nazwali Auschwitz - mówił amerykański wiceprezydent.

W poniedziałek, w rocznicę wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau uroczystości z udziałem około 50 przywódców planowane są w Oświęcimiu. Ich gospodarzem będzie polski prezydent Andrzej Duda.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty