Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego.
Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, wniosek ma na celu zbadanie, czy przepisy, które w czwartek zastosował SN, mogły zostać zastosowane przy podejmowaniu uchwały. Przypomniał, że status sędziów powołanych przez prezydenta wynika z konstytucji.

Piotr Müller dodał, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do uchylania obowiązujących w Polsce aktów prawnych ani do orzekania kto jest, a kto nie jest sędzią w Polsce.

W czwartek na wspólnym posiedzeniu trzy Izby Sądu Najwyższego zdecydowały między innymi, że sędziowie wyłonieni przez obecny skład Krajowej Rady Sądownictwa nie powinni orzekać. Piotr Müller przypomniał, że uchwała Sądu Najwyższego nastąpiła po wcześniejszej decyzji prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o zawieszeniu jego posiedzenia.

Sejm opowiedział się w czwartek za nowelizacją ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Tym samym Izba odrzuciła uchwałę Senatu, który w ubiegłym tygodniu nie przyjął nowelizacji. Wprowadza ona między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną dla sędziów, którzy podważają konstytucyjne uprawnienia prezydenta w kwestii powoływania sędziów oraz za działalność publiczną, która może podważać niezawisłość i niezależność sędziowską.
Wniosek ma na celu zbadanie konstytucyjności działań Sądu Nawyższego - podkreślił rzecznik rządu.
Piotr Müller, rzecznik rządu, powiedział, że wczorajsza uchwała Sądu Najwyższego wprowadza w Polsce chaos prawny.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty