Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Mat. Ordo luris
Mat. Ordo luris
W piątek prawnicy instytutu Ordo luris przedstawili w Oslo raport, na temat działań krytykowanego w kraju i za granicą norweskiego Urzędu ds. Dzieci.
Autorzy publikacji zarzucają pracownikom Barnvernet działania naruszające prawa dziecka oraz nieusprawiedliwioną ingerencję w życie rodzinne.

Raport zatytułowany "Jak państwo krzywdzi dziecko w imię jego dobra" jest napisany w języku angielskim i zawiera ponad 160 stron. Polscy prawnicy przedstawiają w nim w sposób kompleksowy, jak w praktyce działa urząd Barnevernet w ramach norweskiego prawa, na tle standardów międzynarodowych.

- Raport jest kwintesencją tego, co do tej pory się działo. Jego celem jest pokazanie dysfunkcjonalności tego systemu tak, żeby władze norweskie pochyliły się nad tym problemem. To jest tak naprawdę ostatni dzwonek aby to poprawić i aby Norwegia mogła zachować twarz - powiedział Radiu Szczecin Artur Kubik, polski prawnik działający w Norwegii.

Autorzy dokumentu wskazują na obowiązujące w norweskim prawie niejednoznaczne przepisy, które mogą być arbitralnie wykorzystywane przez urzędników i być podstawą do wydawania niesłusznych decyzji w postępowaniach dotyczących prawa do opieki nad dzieckiem.

Raport przekazano norweskim politykom, dziennikarzom oraz organizacjom pozarządowym.

Od 2015 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zajmował się już 35 sprawami związanymi z działaniami norweskiego Barnevernet.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty