Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Paweł Jabłoński. Fot. www.gov.pl
Paweł Jabłoński. Fot. www.gov.pl
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej jako całkowicie niedopuszczalną.
W piątek Christian Wigand powiedział, że Komisja Europejska nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego. Po tych słowach przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński dodał, że polskie władze są gotowe do dialogu, także podczas najbliższej wizyty wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej w Polsce. Mówił, że program jest jeszcze ustalany, ale wie, że Jourova zwróciła się o możliwość odbycia spotkań z przedstawicielami Sejmu, Senatu, polskiego rządu oraz z I prezes Sądu Najwyższego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Dodatkowo - jak zaznaczył - chęć spotkania z komisarz wyrazili przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa, prezesi Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Paweł Jabłoński poinformował, że nie było jak dotąd wniosku Very Jourovej o spotkanie z premierem Mateuszem Morawickim. Dodał, że jeśli takie oczekiwanie zostanie zgłoszone, to nie sądzi, żeby pojawiły się przeciwwskazania.

Komisja Europejska wysłała do unijnego Trybunału Sprawiedliwości wniosek o środki tymczasowe i zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej. Rzecznik Komisji mówi, że ma zastrzeżenia do jej funkcjonowania. Rząd w Warszawie odpowiada, że podejmowane decyzje są zgodne z prawem. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił też w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że rząd będzie kontynuował reformę sądownictwa.

Dodaj komentarz 3 komentarze

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty