Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / ID 9743366 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / ID 9743366 (CC0 domena publiczna)
Ukraina jest gotowa do otwarcia punktu przejścia przez linię rozdziału sił w miejscowości Zołote w Donbasie.
Poinformowało o tym przedstawicielstwo Kijowa w trójstronnej grupie do spraw Donbasu. W sprawie otwarcia kolejnego punktu przejścia z terenami zajętymi przez prorosyjskich bojówkarzy umówiono się podczas zeszłorocznego szczytu przywódców państw tzw. czwórki normandzkiej.

Otwarcie punktu przejścia dla ludności cywilnej w Zołotym w obwodzie ługańskim było przedmiotem narady rządowej. Jak napisała rzecznik ukraińskiej delegacji w trójstronnej grupie kontaktowej do spraw Donbasu Darka Olifer - otwarcie takiego punktu przejścia uprościłoby przekraczanie linii frontu dla ludności z obwodu ługańskiego. Jak dodała, otwarcie przejścia jest przewidziane w ustaleniach poczynionych w Paryżu ramach formatu normandzkiego.

W grudniu zeszłego roku w sprawie Donbasu spotkali się przywódcy Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji. W ramach poczynionych wówczas ustaleń pod koniec roku dokonano wymiany jeńców z prorosyjskimi bojówkarzami. Podczas paryskiego spotkania umówiono się również m.in. co do wstrzymania ognia, co dotąd nie zostało zrealizowane. Podsycany przez Rosję konflikt w Donbasie trwa od 2014 roku.
Relacja Pawła Buszko [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty