Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Solar Orbiter. Mat. NASA/Johns Hopkins APL
Solar Orbiter. Mat. NASA/Johns Hopkins APL
To ma być misja, która zrewolucjonizuje naszą wiedzę na temat nieodkrytych obszarów słońca. Na Cape Canaveral na Florydzie to będzie niedzielny późny wieczór. Właśnie wtedy ma wystartować wspólna misja NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Jej celem będzie zbadanie powierzchni słońca i jego aktywności magnetycznej. Trwają ostatnie przygotowania do tej misji.

Będzie to wyjątkowe badanie słońca. Cały projekt ma odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób jest ono wstanie stworzyć a następnie kontrolować swoją heliosferę otaczającą bąbel półmagnetyczny. Badanie przeprowadzi specjalny Solar Orbiter. Po wyniesieniu przez rakietę w kosmos wejdzie on na orbitę Merkurego. Cały proces jest dość skomplikowany, a Solar najbliżej słońca dostanie się dopiero za trzy i pół roku.

Podążać on będzie po eliptycznej orbicie wokół Słońca - mówi Ian Walters, jeden z menedżerów, a zarazem inżynierów odpowiedzialnych za koordynację całego projektu.

- Będziemy w stanie naprawdę blisko zbliżyć się do Słońca. Wiem, że dystans o którym mówimy, czyli 42 miliony kilometrów pod względem właśnie tej bliskości może brzmieć abstrakcyjnie, ale z perspektywy Ziemi jest ona nieduża. Nasze urządzenie jest specjalnie przygotowane, gdyż jest tam do 12 razy cieplej niż na naszej planecie. Pamiętajmy, że będziemy mieli do czynienia z termocyrkulacją, w pewnych miejscach będzie z kolei bardzo zimno - podkreśla Ian Walters.

Dla Polaków niesamowicie ważne jest to, że w tej projekt wnieśliśmy także naszą cegiełkę. Wspólna współpraca Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii nauk ze swoim odpowiednikiem ze Szwajcarii doprowadziła do powstania rodzaju teleskopu rentgenowskiego, który zarejestruje rozbłyski na Słońcu.


Relacja Jana Pachlowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty