Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wielka Brytania. Fot. pixabay.com / JordanHoliday (CC0 Public Domain)
Wielka Brytania. Fot. pixabay.com / JordanHoliday (CC0 Public Domain)
10 tysięcy funtów - nawet tyle wkrótce będzie trzeba zapłacić w Anglii za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny. Chodzi o obowiązek izolowania się po powrocie z niektórych rejonów świata, ale też o pozostanie w domu przez dwa tygodnie, jeśli przebywało się w towarzystwie zakażonej osoby.
Z danych rządu wynika, że część ludzi nie stosuje się do dotychczasowych zasad. Łamany jest na przykład zakaz spotykania się w gronie większym niż 6 osób.

Liczba zakażeń rośnie, a administracja Borisa Johnsona ostrzega, że być może będzie musiała wprowadzić ostrzejsze środki. Nie wyklucza ponownego lockdown'u: zamknięcia kraju.

Nowe zasady wejdą w życie za osiem dni. Najpierw łamiącym reguły grozić będzie grzywna 1000 funtów, a w przypadku kolejnych wykroczeń - 10 razy więcej.

Ludzie biedniejsi i niemogący wykonywać pracy zdalnie, mają dostawać 500 funtów tygodniowo.

- Jeśli każdy będzie przestrzegał zasad uda nam się uniknąć ogólnokrajowego lockdown'u, ale musimy być przygotowani - mówił w BBC minister zdrowia, Matt Hancock.

Rząd jest zaniepokojony rozluźnieniem dyscypliny.

Bolton, miasto na północy Anglii stało się ogniskiem, gdzie panuje zaostrzony rygor, między innymi dlatego, że człowiek wracający z wakacji zamiast poddać się obowiązkowej kwarantannie, odwiedzał lokalne puby. Potem okazało się, ze był zakażony.

Lider opozycji, Keir Starmer pyta - Dlaczego rząd doprowadził do sytuacji, w której kraj znajduje się na krawędzi? Na miejscu premiera przeprosiłbym za zbyt małą liczbę dostępnych testów na obecność koronawirusa. Mieliśmy całe lato na przygotowanie - mówił polityk Partii Pracy w brytyjskiej telewizji publicznej.

Media od wielu dni donoszą o przypadkach, gdy ludzie z objawami nie mogą zdobyć testu. Czasami kierowani są w miejsca odległe o setki kilometrów od ich miejsca zamieszkania. Popyt na badania wzrósł we wrześniu, gdy zaczęły się powroty do szkół, a ludzie częściej wracają też do biur.

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan wzywa rząd do natychmiastowego działania i przekonuje, że na stolicę trzeba nałożyć lokalne ograniczenia, by uniknąć powtórki sytuacji z końca marca.

Od soboty premier Johnson przewodzi specjalnej naradzie ministrów. Minister finansów podkreśla, że zbyt mocne ograniczenia uderzają w gospodarkę, a ludzie stracą pracę. Szczególnie zagrożony sektor usług, bardzo rozwinięty na Wyspach.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty