Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Moskwa. Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Moskwa. Fot. pixabay.com / rperucho (CC0 domena publiczna)
Rosja przedłużyła o rok embargo na zachodnie produkty spożywcze. Dekret podpisał prezydent Władimir Putin.
Zakaz wwozu żywności między innymi z krajów Unii Europejskiej jest odpowiedzią Moskwy na sankcje gospodarcze, które Zachód nałożył na Rosję w związku z aneksją Krymu i wojną w Donbasie.

W 2014 roku Władimir Putin wysłał żołnierzy na Krym i podstępem, organizując nielegalne referendum odebrał półwysep Ukrainie. Wtedy kraje Unii Europejskiej nałożyły na Rosję sankcje, które zostały zaostrzone, gdy Moskwa wsparła w Donbasie prorosyjskich separatystów.

W odpowiedzi na działania Brukseli, Moskwa ogłosiła embargo na unijne produkty spożywcze, w tym mięsa, ryby, nabiał, owoce, warzywa i nasiona. Część ekonomistów zwraca uwagę, że embargo przynosi więcej strat rosyjskiej gospodarce, niż zachodnim państwom. Jednocześnie rosyjskie media niezależne przypominają, że do tej pory rodzime firmy próbują nielegalnie sprowadzać do Rosji unijne produkty, ponieważ przez 6 lat nie udało się znaleźć odpowiednich zamienników. Jednocześnie działacze obywatelscy i obrońcy praw człowieka krytykują Kreml za przepisy, które nakazują niszczenie żywności pochodzącej z kontrabandy.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty