Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Oryginalna Bursztynowa Komnata w 1917 roku. Czarno-białe zdjęcie, które pokolorowano. Fot. www.wikipedia.org (CC0 domena publiczna)
Oryginalna Bursztynowa Komnata w 1917 roku. Czarno-białe zdjęcie, które pokolorowano. Fot. www.wikipedia.org (CC0 domena publiczna)
W Sankt Petersburgu można zobaczyć kopię zaginionej w 1941 roku Bursztynowej Komnaty. W Twierdzy Pietropawłowskiej została otwarta wystawa, na której są prezentowane rekonstrukcje wystroju carskich sal i gabinetów.
Bursztynową Komnatą historycy nazywają kompletny wystrój gabinetu króla Prus Fryderyka I wykonany na przełomie XVII i XVIII wieku przez gdańskich artystów. Pruski monarcha w 1716 roku podarował wykonane z bursztynu ściany, żyrandole, meble i ozdoby carowi Piotrowi I. Odtąd Bursztynowa Komnata zdobiła carski pałac w Petersburgu. W 1941 roku arcydzieło zrabowali Niemcy i do tej pory nie wiadomo co się z nim stało. Rekonstruktorzy z Sankt Petersburga na podstawie zdjęć i rysunków odtworzyli Bursztynową Komnatę. Od piątku można ich dzieło oglądać na wystawie zatytułowanej „Tajemnice pałacowych pomieszczeń. Sekrety rekonstrukcji”.

Ekspozycja zawiera także rekonstrukcje innych pomieszczeń carskich pałaców, w tym sali Liońskiej, Soboru Zmartwychwstania Pańskiego i Agatowych Komnat.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty