Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / jia3ep (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / jia3ep (CC0 domena publiczna)
Moskiewski sąd powinien rozpatrzeć w środę wniosek prokuratury o uznanie Fundacji Walki z Korupcją za organizację ekstremistyczną. Fundacja założona przez Aleksieja Nawalnego ujawniania majątki najwyższych urzędników państwowych i mechanizmy korupcyjne w Rosji. Według rosyjskich obrońców praw człowieka, uznanie tej organizacji za ekstremistyczną uniemożliwi kilkaset tysiącom działaczy opozycji start w jesiennych wyborach.
W ubiegłym tygodniu prezydent Władimir Putin podpisał ustawę, która zakazuje startu w wyborach osobom związanym z organizacjami uznanymi za ekstremistyczne. Przepisy dotkną pracowników takich organizacji, współpracowników, donorów, a także sympatyków.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego wskazują, że w przypadku Fundacji Walki z Korupcją konsekwencje prawne mogą dotknąć ponad 200 tysięcy Rosjan. Naczelny redaktor "Nowej Gaziety" - Dmitrij Muratow - stwierdził w rozmowie z Echem Moskwy, że władze wszelkimi sposobami próbują "wykryć wszystkich inaczej myślących, żeby pozbawić ich wolności obywatelskich".

Rosyjskie media niezależne przypominają, że na trzy miesiące przed zaplanowanymi wyborami działacze opozycji, którzy zgłaszają chęć kandydowania, są poddawani represjom, w tym przeciwko najpoważniejszym konkurentom rządzącej partii Jedna Rosja wszczynane są pod różnymi pretekstami postępowania karne.
Relacja Macieja Jastrzębskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty