Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier Mateusz Morawiecki. źródło: premier.gov.pl.
Premier Mateusz Morawiecki. źródło: premier.gov.pl.
W wywiadzie dla amerykańskiego magazynu "Newsweek" premier Mateusz Morawiecki wyraził zaniepokojenie zmianami w polityce energetycznej Stanów Zjednoczonych. Polski premier mówił o zagrożeniu jakie stanowi Nord Stream 2. Wyraził też przekonanie, że Unia Europejska powinna pozostać “Europą ojczyzn”.
Relacjonując rozmowę z Mateuszem Morawieckim "Newsweek" wskazuje na ostrzeżenie polskiego premiera, że odejście przez administrację Joe Bidena od produkcji ropy i gazu na rzecz odnawialnych źródeł energii, wzmocni takie kraje jak Rosja i Arabia Saudyjska, skąd pieniądze mogą trafiać do grup terrorystycznych na Bliskim Wschodzie. Według Mateusza Morawieckiego osłabi to społeczność transatlantycką i wzmocni dyktatorskie reżimy, które będą mogły dyktować ceny paliw.

- Będą mieć więcej środków na działalność terrorystyczną w świecie muzułmańskim, więcej pieniędzy na agresywną politykę militarną a my będziemy więcej płacić. Nasz wzrost gospodarczy będzie osłabiony - mówił premier.

Mateusz Morawiecki wyraził rozczarowanie decyzją rządu Joe Bidena w sprawie Nord Stream 2. Ocenił ją jako zwrot amerykańskiej polityki o 180 stopni. Polski premier powiedział, że za sprawą Nord Stream 2 Rosja uzyska dodatkową broń przeciwko Ukrainie.

W rozmowie z Newsweekiem premier Morawiecki mówił też, że Unia Europejska nie powinna stać się odpowiednikiem Stanów Zjednoczonych na kontynencie ale pozostać „Europą ojczyzn”. Premier powiedział, że pewna konkurencja ze strony Chin może być korzystna, o ile nie będzie oparta na niewolniczej pracy czy dumpingu cenowym. Zapewnił jednak, że Polska będzie solidarna ze stanowiskiem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych wobec zagrożeń ze strony Chin.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty