Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że prawo Polski jest nadrzędne wobec unijnego. W ten sposób szef rządu odniósł się do listu, w którym Komisja Europejska poprosiła o wycofanie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Premier Morawiecki pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej powiedział, że nie zamierza spełnić tej prośby. Szef rządu przypomniał, że już kilkukrotnie Trybunał Konstytucyjny wskazał na wyższość polskiego porządku prawnego nad regulacjami unijnymi.

W liście do ministra do spraw europejskich Konrada Szymańskiego unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders wyraził swoje zaniepokojenie wnioskiem premiera polskiego rządu do Trybunału Konstytucyjnego. Według niego, wniosek ten kwestionuje zasady unijnego prawa, w tym prymat prawa Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz 6 komentarzy

PiS - łamie polską Konstytucję.
UE - to niezgodne ze standardami praworządności i prawem unijnym!
PiS - ale jest to zgodne z prawem PiSu! Więc fora ze dwora!
A później zdziwienie, że o np. NS2 nikt z nami nie rozmawia. Bo i po co - stajemy okoniem na wszystko co związane z Unia i Europą.
Morawiecki znowu kłamie!
KONSTYTUCJA RP:
- art. 91 ust. 2: Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.
- i ust. 3: Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami.
- Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach stanowiącego prawną podstawę przystąpienia (akcesji) Polski do Unii Europejskiej.
- 23 lipca 2003 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski ratyfikował Traktat dotyczący przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.
@ Jan Nowak ... ekspert od prawa międzynarodowego , może by tak zaprosić taką wybitną postać do audycji "rozmowy pod krawatem" skoro mamy takiego eksperta w Szczecinie ??
Po co rozmawiać i nabierać nauki od innych ludzi którzy tym zajmują się tym na co dzień ?
Co powie Komisarz Unijny to jest święte ! Komisarz na którego wybór nie ma żadnego wpływu elektorat a jedynie koneksje partyjne i wpychanie na posadki ; ba , mniej do powiedzenia ma Europoseł wybierany w wyborach! Ale komisarz to komisarz (!) co już udowodniła historia tego stanowiska m.in. w ZSRR i okupowanych przez niego krajach. Niestety ale dzisiejsza UE to nie to samo w co wchodziliśmy . Jak ktoś tego nie rozumie to trudno - Anglia zrozumiała !
Nomis, to z takim komisarzem jest jak z Trybunałem Konstytucyjnym w Polsce. Nikt ich nie wybrał, liczą się tylko partyjne posadki a wtrącają się w nasze życie na każdym kroku. Uważasz że Julia Przyłębska i jej świta powinna mniej wyrażać swoje zdanie? Albo że Marszałek jest ważniejszy od Wojewody? W końcu jeden jest wybrany w wyborach a drugi mianowany przez partyjnych kolegów.
@Nomis - ja tylko przypomniałem to, co każdy szanujący się Polak powinien znać.
Czyli KONSTYTUCJĘ.
Zamiast pluć jadem do mnie, powiedz czy Morawiecki nie zna tych przepisów?
Czy też oczekuje, że Przyłębska, prok. Piotrowicz i Pawłowicz znajdą jakiś wytrych lub "sprytny" sposób na obejście tych przepisów?
ONI SĄ DO TEGO ZDOLNI.
Pod koniec 2017 były głosowane w Sejmie przepisy prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. CO WTEDY PUBLICZNIE OŚWIADCZYŁA PAWŁOWICZ??? Ano to:
"Z powodu umowy politycznej będę głosowała tak jak mój klub, natomiast podzielam w pełni pogląd pana ministra Warchoła i uważam, że zapis jest wprost jaskrawie sprzeczny z konstytucją w swoim brzmieniu".
ŚWIADOMIE I Z PREMEDYTACJĄ ŁAMAŁA KONSTYTUCJĘ.
I pewnie dlatego teraz zasiada w TK.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty