Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Gazociąg północny Nord Stream. Fot. nord-stream.com
Gazociąg północny Nord Stream. Fot. nord-stream.com
Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że o zmianie stanowiska Stanów Zjednoczonych w sprawie sankcji na firmy budujące Nord Stream 2 dowiedział się z mediów, podobnie jaki inni szefowie dyplomacji z naszego regionu.
Minister Zbigniew Rau wyjaśnił, że zaprzecza to wcześniejszym zapewnieniom obecnej administracji USA, która deklarowała konsultowanie wszystkich decyzji z sojusznikami.

- Jest to tym bardziej zaskakujące, że kiedy chodzi o nasze bezpieczeństwo to konsultowani są inni politycy europejscy. Chociażby z Niemiec - co oczywiste, ale także z Francji, których wrażliwość, gdy idzie o bezpieczeństwo naszej części Europy, jest zupełnie inna niż nasza, więc trudno to odbierać jako przykładny model współpracy - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Pod koniec maja prezydent USA Joe Biden oświadczył, że nie nałoży twardszych sankcji na Nord Stream 2. Dopytywany wówczas o powód rezygnacji z próby zablokowania inwestycji odpowiedział, że gazociąg jest już prawie ukończony, a restrykcje uderzyłyby w relacje transatlantyckie.

W maju amerykański Departament Stanu nałożył sankcje na 13 rosyjskich statków, ale zrezygnował z objęcia nimi odpowiedzialnej za projekt firmę Nord Stream 2 AG.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty