Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/PremierRP
Porozumienie Nord Stream 2 to projekt, który pomaga zbroić się Rosji - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Od samego początku uważaliśmy, ze ten projekt jest niewłaściwy i zagraża nie tylko nam, ale i suwerenności Białorusi i Ukrainy, my jednak cały czas próbujemy uniezależnić się od Rosji i dziś zagrożenie szantażem z jej strony jest znacznie mniejsze - mówił premier. Dodał, że zmiana stanowiska USA zaskoczyła wiele krajów.

- Ta zmiana zdumiała wiele krajów, które polegały na tym, co Stany Zjednoczone do bardzo niedawna przedstawiały. Dziś zdajemy sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie budowa tego gazociągu dojdzie do skutku. My, Polacy, jesteśmy bezpieczni poprzez nasze działania zapobiegawcze. Mogę wyrazić słowa dezaprobaty, że nasi partnerzy w bardzo egoistyczny sposób podeszli do tego gazociągu - powiedział Mateusz Morawiecki.

Władze USA i RFN ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy mają zainwestować w ukraiński sektor energetyczny, zobowiązać się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprzeć Inicjatywę Trójmorza. Do krytyki porozumienia dołączyła też Komisja Europejska, której rzecznik stwierdził, że gazociąg nie jest we wspólnym interesie UE.
Premier dodał, że zmiana stanowiska USA zaskoczyła wiele krajów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty