Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Wielka Brytania. Fot. pixabay.com / JordanHoliday (CC0 Public Domain)
Wielka Brytania. Fot. pixabay.com / JordanHoliday (CC0 Public Domain)
Nie będzie dodatkowych ułatwień dla ludzi przybywających z Polski do Zjednoczonego Królestwa. Londyn zaktualizował zasady przyjeżdżania do kraju. Polska nadal będzie na pomarańczowej liście.
Już wcześniej jednak rząd poluzował zasady dla krajów z „naszej listy”, zwalniając z izolacji tych, którzy przyjęli obie dawki.

Na zieloną listę awansowały: Niemcy, Austria, Słowenia, Słowacja, Łotwa, Rumunia i Norwegia. Dołączyły między innymi do Bułgarii i Malty. Przybysze z tych krajów nie muszą przejść kwarantanny na Wyspach, nawet jeśli nie są zaszczepieni.

Polska jest nadal na pomarańczowej liście, co oznacza, że przywilej uniknięcia kwarantanny przysługuje tylko tym, którzy przyjęli obie dawki szczepionki. Pozostali muszą pozostać w dziesięciodniowej izolacji, choć w Anglii można ją skrócić mniej więcej o połowę, po wykupieniu dodatkowego badania.

Duże zmiany pojawiły się na czerwonej liście, wiążącej się z przymusową kwarantanną w specjalnym hotelu. Londyn wykreślił z niej między innymi Indie, skąd parę miesięcy temu dotarł wariant Delta, pogarszając sytuację epidemiczną na Wyspach. Szlaban opuszcza się za to dla czterech miejsc. "Czerwone" stały się: Meksyk, Gruzja i dwa zamorskie terytoria Francji: La Reunion i Mayotte.

Ważna informacja dla tych, którzy do Królestwa przybywają z Calais czy Paryża: dotychczas Francja teoretycznie była na pomarańczowej liście, ale stanowiła wyjątek, bo zaszczepieni podróżni i tak musieli przejść kwarantanną. Teraz się to zmieni, a dwie dawki staną się taką samą przepustką do wolności, jak w przypadku Polski.

Ogłoszone właśnie zasady wchodzą w życie w niedzielę rano i formalnie dotyczą tylko Anglii, ale Walia, Szkocja i Irlandia Północna koordynują swoje strategie z Londynem i dotychczas podążały w jego ślady.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty