Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Donalda Tusk. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Donalda Tusk. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
"Donald Tusk wrócił po to, by przyciągnąć z powrotem tzw. ideologiczny elektorat, niechętny PiS-owi - ocenił w czwartek, w "Radiu Szczecin na Wieczór", prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zdaniem politologa, w ten sposób powstał podział w elektoratach - "my i oni": - To jest bardzo skuteczny podział. Tutaj 39 proc. Polaków opowiada się za Donaldem Tuskiem, a to jest więcej niż suma poparcia dla Platformy Obywatelskiej i Hołowni dzisiaj.

Według ostatniego sondażu IBRIS, 54 procent badanych negatywnie ocenia wpływ, jaki na polską politykę może mieć Donald Tusk. 36 procent uważa jednak odwrotnie. Jednocześnie według badań tej samej pracowni, PiS może liczyć na ponad 33 proc., a Koalicja Obywatelska - 27.

Przed powrotem Donalda Tuska poparcie dla tej formacji wynosiło zaledwie 13 proc. Zmiany odbyły się głównie kosztem poparcia dla ruchu Szymona Hołowni.
Zdaniem politologa, w ten sposób powstał podział w elektoratach - "my i oni": - To jest bardzo skuteczny podział.

Dodaj komentarz 22 komentarzy

To jest raczej tworzenie niechęci do PiSu na bazie "programu wyborczego: antyPiS"...
Najlepiej gdyby gdyby Donald dogadał się z Nowakiem i wyjechaliby do Peru. Dla Peru Donald zrobił więcej niż dla Polski, a tu się tylko marnuje ;) No chyba ,że do ojczyzny ? Tylko czy Niemcy będą chcieli ?
Pan politolog chyba zapomniał kto 6 lat temu dzielil Polaków na lepszy i gorszy sort, kto krzyczał z mównicy sejmowej "mordy zdradzieckie", "kanalie". Niestety ale ten podział został ustanowiony już dawno, co widać po komentarzach nawet i na forum RS, choćby pod tym artykułem. Wielka szkoda bo jako jeden wspólny organizm możemy zdziałać wiele. Ale politykom od lewej do prawej chyba na tym nie zależy, każdy dąży do tego żeby nas podzielić. Jak widac po wpisie powyżej- udało się.
Mam nadzieję, że D. Tusk sprowadzi normalność do Polski i skutecznie zatrzyma PiS, który za wszelką cenę, kosztem naszej przyszłości chce utrzymać się przy władzy. Fajnie jest żyć z kredytów, ale trzeba mieć świadomość, że następne pokolenia będą musiały to spłacić.
Trzeba mieć nieprawdopodobną butę, żeby mając świadomość, że większość Polaków nie popiera PiS-u (takie były wyniki wyborów parlamentarnych) wprowadzać praktycznie swoją dyktaturę.
Dyktatorskie rządy J.Kaczyńskiego, człowieka kompletnie oderwanego od istniejącej rzeczywistości, człowieka który chowa się przed narodem za plecami ochrony zakończą się tym, że wiele lat będziemy na własnych kieszeniach odczuwać skutki tych rządów.
Bardzo symboliczny jest ten podział Polski na wschodnią i zachodnią, ale niech to już każdy sam sobie wytłumaczy
Ja się do Peru nie wybieram!
A pomijając już to,że Tusk mówi prostymi słowami zrozumiałą dla wszystkich prawdę i że ta prawda trafi do tych, którzy nie są zamknięci na nią, to... on spotyka się i rozmawia z ludźmi.
Tak! ON SPOTYKA SIĘ I ROZMAWIA Z LUDŹMI!
Widzieliście kiedyś w ostatnich latach Kaczyńskiego ROZMAWIAJĄCEGO z ludźmi???
Nie. On jedynie, jak kiedyś Breżniew, w otoczeniu szpaleru ochroniarzy i policji wygłasza mowę do ludu swego, poddanych, i w otoczeniu szpaleru ochroniarzy - znika. Jak kiedyś Breżniew...
von Donald chce
zrobić POLEXIT jak
ZXROBIŁ TO Z ANGLIĄ !
Kaczyński niestety jest mało odporny na prowokacje,szczególnie te godzące w jego śp. brata. Dlatego tak toksycznie reaguje na prowokacje. Ja oczywiście tego nie popieram,bo nie tak powinien zachowywać się polityk ,zwłaszcza szef partii. Jest to jednak pikuś z tym co wyczynia p.Nitras, więc bądzmy sprawiedliwi. Odnośnie rozmów Tuska z ludżmi. Odpowiada na te pytania,które mu pasują,przy tym kłamie jak najęty (np.o propagowaniu szczepień) Na sugestię dziennikarza Miłosza Kłeczka,by przeprosił za mówienie nieprawdy,wykręcał się sianem.Jaki jest to człowiek można sobie przeczytać w książce W.Sumlińskiego-Niebezpieczne związki DT. Oczywiście sprawy sądowej pan Donald nie założył. Gdzie rozliczył maliwową za lewe ,puste faktury na 250 milionów zł. Teraz raptem czuje się mężem opatrznościowym. Wystarczy w internecie poczytać sobie opinie o nim i to nie elektoratu PiS. Niech przedstawi jakiś konkretny program to ludzie na niego zagłosują a nie dyrdymały,które głosi.
Skoro Pan Sumliński ma na to dowody to ukrywanie ich i nie pójście z tym do prokuratury jest przestępstwem, wiesz o tym, marku?
A program PiSu oprócz rozdawnictwa, wysokich podatków i jeszcze wyższej inflacji to jaki jest? Pomysłów na gospodarkę nie widzę. A jak nie spełniają jednych obietnic (Plan Morawieckiego) to wymyślają nowe (Nowy Ład) a stare zakopują pod ziemię. Chyba że marku jeździsz jednym z tych miliona elektrycznych samochodów albo pływasz do Szwecji promem zbudowanym w polskiej stoczni?
Jeśli się mylę to mnie wyprowadź z błędu i napisz proszę jaki plan na następne lata ma PiS? Jedno co wiem to to że jako osoba prowadząca działalność gospodarczą zapłacę około 30tys rocznie więcej na ZUS. po to żeby Twoja żona poszla na szybszą emeryturę :)
Program PiS jest typowo socjalistycznym, żeby nie rzec: komunistycznym programem. I po słowie "program" należ postawić kropkę. BO TO NIE JEST PROGRAM ROZWOJU. To jest program trwania przy korycie i "sprawowania rządów" dopóki są pieniądze.
Bo czyż można nazwać "rozwojem" upaństwawianie, czy też "repolonizowanie", wszystkiego co się da? A tego co się nie da - przejmowaniem po bandycku, na rympał??? (vide prasa, TVN24)
Znane nam z czasów PRL: socjalistyczny centralizm, centralne planowanie i centralne redystrybuowanie są obecnie wdrażane "TFUrczo" przez tych bolszewików. Oni na wdrażają PRL-bis.
Jaki będzie efekt? Czekają na "piniondze" z UE, by przeję do fazy "wczesnego Gierka". Z tym, że o ile Gierek faktycznie pożyczone pieniądze inwestował i pozostawił po sobie steki nowych zakładów, to oni te "piniondze" zamierzają utopić w nierentownych i nierealnych przedsięwzięciach (CPK itp.) oraz powszechnym rozdawnictwie kasy. BYLE TRWAĆ PRZY ŻŁOBIE. BYLE TRWAĆ.
Gierkowi kasa skończyła się po paru latach. A im?
Nikt inny, na moją żonę nie musisz pracować. Pójdzie na emeryturę w wieku 60 lat. Ma przepracowanych 42 lata pracy. Mało? Chciałbyś by pracowała do setki, bo ty prowadzisz działalność gospodarczą? Wczoraj natknąłem się na robotników kolejowych pracujących przy wymianie podkładów. Ciężka praca, jeden walił kilofem w twardy jak skała grunt, reszta dżwigała podkłady. Umęczone twarze, nieokreślony z wyglądu wiek. Oni też mają pracować do 70 roku życia,tak,jak chciałby p Tusk? Łatwo ględzić nie mając pojęcia jakie ciężkie są niektóre zawody, zwłaszcza fizyczne. Łatwo nacisnąć guzik przy głosowaniu,albo przyjść lub nie na posiedzenie sejmu.
ale... zdajesz sobie sprawę, Marku, jak ZUS nalicza emerytury i z czego one pochodzą? Czaisz powiązanie wieku przejścia na emeryturę z jej wysokością?
Bo nawet w najbardziej dochodowych zawodach wczesne przejście na emeryturę skutkuje stosunkowo niską kwotą świadczenia, a cóż dopiero mówić o zawodach nisko opłacanych, w tym fizycznych! Można przecież i 50-latków posłać na emeryturę, ale cóż z tego jeśli ich świadczenia będą głodowe?
A przy galopującej, dzięki PiS, inflacji, przy rosnących dramatycznie szybko kosztach utrzymania i życia, to taki emeryt skazany jest na pomoc społeczną.
Jeszcze o Sumlińskim; zarówno Tusk,jak i Komorowski grozili pozwami sądowymi. Nikt jednak nie zdecydował się wytoczyć proces. Jeśli jest napisane,że ktoś był TW, są na to dowody, to taki delikwent może prowadzić dalej swoje interesy polityczne.
Swoją drogą Nikt inny; jestem ciekaw czy tak ci dobrze było za Platformy? gdzie na nic ;piniendzy nie było i nie będzie; jak mawiał klasyk. Jeśli tacy dobrzy dla ludzi byli, to czemu wyborcy przy urnach tego nie potwierdzają? Chętnie zagłosuję na ugrupowanie, które ma jakiś pomysł na Polskę,niekoniecznie musi to być PiS. Niektórym przykręcono kurek. Taka p.Janda na swoje teatrzyki dostała obecnie tylko 150 tyś a za Platformy 1,5 miliona. Takie redaktory Lisy i spółka poszli w internet, bo kasa w tv się skończyła i nawet TVN ich nie chce. To oni tak gorliwie ujadają. KO oprócz straszenia rodaków PiS-em nie oferuje nam nic. Jakiś czas temu napisałem do p.Nowackiej z pytaniem o program (każdy może za pośrednictwem jej strony) Oprócz ogólników nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Straszenie mnie PiS-em nic nie da. Będą mieć konkrety,pomysł na Polskę, wtedy ludzie na nich zagłosują.
@NOwak błagam , lecz się z tej nienawiści. Świat będzie dla piękniejszy. Zrozum wreszcie że złotousty Donald (notabene też przecież Kaczor ;)nie dorasta Kaczyńskiemu do pięt w kwestii rozumienia polityki, patriotyzmu itp. Złotousty potrafi tylko mówić jak cała jego PO/KO ale nie potrafi działać jak PIS - KACZYŃSKI .Do tej pory PO/KO ma ZERO programu oprócz oczywiście odsunięcia PIS od władzy. PIS nie robi wszystkiego dobrze ale czy ty sam tak robisz ? Życzę Ci żebyś zaznał Polski PO/KO może to cię uszczęśliwi ? Sobie tego nie życzę , bo już raz byłem w błędzie i nie zamierzam popełniać go ponownie.
TUSK wyciąga stare
KOTLETY
i tyle panowie!
w temacie ! nie piszczcie
litanie, farmazony
jak putin na pół strony !
a PO nie ma programu !
"i nie będzie " !
pierdupierdu
Tuśku kasę od Niemca na ponad 65 lat w pracy w Niemeczech zarobił !!!!!
a ty będziesz zarabiał tyle co on przez 100lat!
@marek czyli nie napisałeś jaki plan ma PiS na kraj, mają mieć go inni, tak? Nic nie rozumiesz z emerytur, Twoja praca za komuny dziś jest nic nie warta, tak samo jak nic nie warte są pieniądze odłożone w latach 80. Ich już nie ma, zjadła je inflacja. Ni chodzi mi o to że czuję się lepszy bo prowadzę firmę, tak w ogóle nie jest. Chodzi mi o to że za Twoje przywileje płacę ja oraz mi podobni, Ty masz krótszą emeryturę, ja mam z roku na rok wyższy o 15% ZUS, a jak chcę iść do lekarza to idę prywatnie bo na NFZ to kolejki takie że do swojej emerytury się nie doczekam.

Skoro za PiS jest tak dobrze to czemu wciąż są wprowadzane nowe podatki, ach przepraszam, daniny i opłaty. Jest tak świetnie że trzeba co rusz wspomagać budżet bo cały ten "sukces" jest na kredyt który będą spłacać Twoje dzieci i wnuki, no ale pójdziesz 3 lata wcześniej na emetyrurę. Sukces :)

Za Tuska chyba nie było tak źle skoro pewna krawcowa zarabiająca 1500 miesięcznie zainwestowała wtedy odłożone 280tys i dorobiła się kwoty 800tys. Kto teraz ma tak dobrze :)
Jestem ciekaw jaka to krawcowa zarabiając 1500 zł mogła tyle odłożyć, że wyszło 800 tyś zł. Ja mając solidne zarobki w życiu nie dorobiłem się takiej kwoty. Jeśli ci tak żle na prywatnym interesie,rzuć wszystko i idż na państwową posadkę , tak jak mnóstwo ludzi w tym kraju ,a nie utyskujesz ,że za wszystko musisz płacić. Ja też korzystam z prywatnych lekarzy, bo mam pewność,że będę sumiennie obsłużony. Całą służbę zdrowia rozwalił p Arłukowicz-niestety,likwidując szpitale, rozwalając co tylko się da. Właśnie poinformowała prasa (wcale nie pisowska, że p Donald (dla przyjaciół Donek) przepisał majątek na żonę. Czyli nie tylko p .Morawiecki to zrobił. Tak ochoczo domagasz się bym ci podał program PiS-u. Przeczytaj sobie na ich stronie-będziesz wiedział. Ponadto nie czepiaj się mojej emerytury, bo ja mam taki staż pracy, ile ty masz lat a może większy. Składki były zawsze odkładane, tak jak jest na całym świecie. Ty pewnie swoim pracownikom płacisz najniższy ZUS, lub pracują na lewo,więc nie czepiaj się chory człowieku mnie ani mojej żony.
Marku, jesteś troszeczkę ode mnie starszy, więc zapewne lepiej pamiętasz to, co ja zapamiętałem z dzieciństwa: zasobność sklepów w pierwszej połowy lat 70, bo wszystko w nich było z kredytów, a następnie - gołe haki i ocet na półkach, gdy kasa się skończyła i późniejszą biedę, niedostatek, wręcz czasem i głód, gdy te kredyty trzeba było spłacać. Pamiętam i to, że zarabiałem miliony, ale bochenek chleba kosztował 10.000 i ciągle drożał. A PiS robi nam właśnie teraz powtórkę tamtej historii.
PiS zadłuża Polskę w ekspresowym tempie i to ukrywa, bo działa i żyje już na kredyt. Oficjalna inflacja to 5% ale Glapiński dał sobie podwyżkę 20%, zaś posłowie od 40% wzwyż, co wskazuje, jaki jest faktyczny poziom inflacji.
Poziom załgania PiSowskiej władzy został obnażony kilka dni temu, gdy Morawiecki oświadczył: zrobiliśmy 20 miliardów nadwyżki w budżecie!
Na co szef NIK wystąpił i przedstawiając wyliczenia stwierdził: nie 20, leczy 220 miliardów i nie nadwyżki lecz zadłużenia! Długów poukrywanych w różnych okołobudżetowych funduszach.
Ta tragedia dzieje się na naszych oczach PONOWNIE.
@marek
Halina Obajtek. Możesz sobie poszukać informacji o majątku tej Pani :) widocznie nie jesteś tak zaradny jak ona ;)
@Nikt - dodaj do tego brata leśnika, który grosik od braciszka zakopał i potem z niego PAŁAC wyrósł.
No, ale Marek nie ma dzieci powiązanych z mafią, więc i może mało za-Radny jest. Ale tamci już nie są tacy.
to biedak jest !

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty