Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: pixabay.com/photo-123222 (domena publiczna)
źródło: pixabay.com/photo-123222 (domena publiczna)
Nikt, kto dopuścił się przestępstw wojennych wobec Ukraińców, nie uniknie kary - stwierdził rosyjski prawnik Ilia Nowikow.
Adwokat, który bronił stowarzyszenia Memoriał i współpracowników Aleksieja Nawalnego przeprowadził się z Moskwy do Kijowa. W jego ocenie, wojna na Ukrainie jest pierwszym konfliktem zbrojnym, w trakcie którego udało się zgromadzić wszechstronny materiał dowodowy przeciwko zbrodniarzom wojennym.

Ilia Nowikow tłumaczy, że wojna na Ukrainie jest pierwszym nieanonimowym konfliktem zbrojnym w historii świata.

- Jest wiele takich danych, którymi nie dysponowaliśmy wcześniej. To są nagrania z ulicznych kamer, dane z telefonów komórkowych i materiał DNA. Wszyto to, czego nie było po II Wojnie Światowej. Potrzebnych jest jak najwięcej dowodów. Im więcej, tym lepiej, ponieważ to podwyższa szanse ustalenia indywidualnej odpowiedzialności tych, którzy rozstrzeliwali cywilów, bombardowali osiedla, torturowali ludzi i gwałcili. Jeśli nie wszystkich, to jest szansa, że wielu z nich sprawiedliwość dopadnie - podkreśla rosyjski prawnik.

Według Ilii Nowikowa, po zakończeniu wojny odbędzie się wiele procesów zbrodniarzy wojennych, w tym przed międzynarodowymi trybunałami i przed ukraińskimi sądami.
Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty