Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Dinkum
Fot. www.wikipedia.org / Dinkum
We Francji trwa polityczny impas po wyborach parlamentarnych, w których prezydencka koalicja "Razem" straciła bezwzględną większość w Zgromadzeniu Narodowym.
We wtorek prezydent Emmanuel Macron rozpoczął negocjacje z liderami opozycji, aby zapewnić sobie większość w niższej izbie parlamentu. Żadna partia nie zgodziła się jednak na współpracę z prezydencką koalicją.

Podczas wtorkowych konsultacji prezydent Francji miał zaproponować opozycji utworzenie "rządu jedności narodowej", z udziałem wszystkich partii z wyjątkiem narodowców.

- Jesteśmy na to gotowi, jeżeli będzie to ambitny program. Powiedziałem prezydentowi, że poziom zaufania społecznego wobec niego jest tak niski, że wydaje się to niemożliwe - tłumaczył szef komunistów Fabien Roussel.

Inni politycy prezydenckiej koalicji wezwali do zawarcia sojuszu z centroprawicowymi "Republikanami".

- Jesteśmy w sytuacji bezprecedensowej, w której musimy utworzyć wielką koalicję z osobami, które obecnie nie chcą ze sobą współpracować - apelował były premier Édouard Philippe.

Zarząd "Republikanów" odrzucił propozycję, ale zdania w partii są podzielone.

- Prędzej czy później trzeba będzie rozważyć powrót do urn. Nie znajdziemy trwałego rozwiązania sytuacji - przekonywał z kolei jeden z liderów lewicy, Manuel Bompard.

Według nieoficjalnych doniesień prezydent Francji odniesie się wkrótce do sytuacji politycznej w kraju w telewizyjnym orędziu lub w wystąpieniu przed parlamentem.
Relacja Stefana Foltzera (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty