Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/prezydentpl
Fot. twitter.com/prezydentpl
Prezydent Andrzej Duda powołał szefa MON Mariusza Błaszczaka na funkcję wicepremiera. Do rządu w randze ministrów bez teki wchodzą także posłowie - Agnieszka Ścigaj, Włodzimierz Tomaszewski oraz Zbigniew Hoffmann.
Mariusz Błaszczak w roli wicepremiera zastąpił szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który we wtorek ogłosił swoje odejście z rządu.

Jarosław Kaczyński powiedział TVP Info, że jego odejście ze stanowiska wicepremiera wynikało z wypełnienia zadań, wśród których znajdowało się uchwalenie ustawy o obronie ojczyzny. Wcześniej w wywiadzie dla Programu 3. Polskiego Radia szef PiS zaznaczył, że gdyby nie wybuch wojny na Ukrainie, to już wcześniej opuściłby skład Rady Ministrów. Jarosław Kaczyński podkreślił, że jego następca dobrze spisze się na stanowisku wiceszefa rządu. "Pan minister Błaszczak z całą pewnością zastąpi mnie znakomicie i sądzę też, chociaż to nie jest jeszcze ten moment, w którym mogę to publicznie ogłaszać, że zastąpi mnie pod każdym względem, także jeżeli chodzi o wszystkie funkcje" - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości, który teraz zamierza skupić się na sprawach partyjnych, głównie na przygotowaniach do wyborów.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda podkreślił, że minister Mariusz Błaszczak jest osobą o dużym doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa.

Jarosław Kaczyński został powołany na stanowisko wicepremiera w październiku 2020 roku. Kierował pracami rządowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. W skład tego gremium wchodzą także ministrowie: obrony, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.

Nowy wicepremier mówił o dalszym wzmacnianiu potencjału obronnego polskiego wojska. Minister obrony narodowej i od środy wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy Mariusz Błaszczak zaprezentował też zasady funkcjonowania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Poinformował, że w tym roku Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych będzie dysponował 20 miliardami złotych.

Szczegółowe działanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych opisano w ustawie o obronie ojczyzny, która weszła w życia w maju.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).
Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty