Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

W niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen więzionych było łącznie 200 tys. osób - połowa z nich została zamordowana. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin/Archiwum]
W niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen więzionych było łącznie 200 tys. osób - połowa z nich została zamordowana. Fot. Tomasz Duklanowski [Radio Szczecin/Archiwum]
Niemiecki sąd skazał na pięć lat więzienia byłego strażnika obozu koncentracyjnego Sachsenhausen Josefa Schuetza.
Mężczyzna ma 101 lat i jest najstarszą osobą, która stanęła przed sądem za współudział w zbrodniach wojennych w czasie Holokaustu.

Jak wyjaśnił sędzia Udo Lechtermann, Josef Schuetz został uznany za winnego współudziału w morderstwie podczas pracy jako strażnik więzienny w niemieckim nazistowskim obozie Sachsenhausen w Oranienburgu, na północ od Berlina, w latach 1942-1945.

Prokuratorzy uznali, że oskarżony "świadomie i dobrowolnie" uczestniczył w zabójstwach 3518 więźniów w obozie, w tym podżegał do mordowania więźniów przy użyciu Cyklonu B i zażądali dla niego 5 lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna nie przyznał się do winy, twierdząc, że nie wiedział o zbrodniach popełnianych w obozie. Podczas postępowania karnego Josef Schotz wypowiadał się niespójnie na temat swojej przeszłości, m.in. mówił, że w czasie II wojny światowej pracował jako robotnik rolny. Zeznania nie pokrywały się jednak z dokumentami historycznymi, na których poświadczono tożsamość mężczyzny.

Obóz zagłady w Sachsenhausen został założony w lipcu 1936 roku, jako obóz modelowy i szkoleniowy SS. Przeciętnie przebywało w nim około 50 tysięcy więźniów. W sumie przez KL Sachsenhausen i jego filie przeszło ponad 200 tys. ludzi. Kilkadziesiąt tysięcy straciło życie na skutek głodu, chorób i zimna, zostało zamordowanych lub zmarło w wyniku pseudomedycznych eksperymentów. Dokładną liczbę ofiar trudno ustalić, ponieważ oryginalna lista zmarłych została w większości zniszczona przez SS pod koniec wojny.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty