Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pgnig.pl
Fot. pgnig.pl
Grupa Kapitałowa PGNiG rozbuduje Podziemny Magazyn Gazu w Wierzchowicach. Dzięki realizacji inwestycji możliwości gromadzenia zapasów gazu w kraju wzrosną o jedną czwartą - do czterech miliardów metrów sześciennych - podkreśla spółka.
- Rozbudowa magazynu gazu w Wierzchowicach będzie znaczącym wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski. W efekcie tej inwestycji nasze możliwości gromadzenia zapasów gazu wzrosną aż o 25 procent, czyli dodatkowe 800 milionów metrów sześciennych. Dzięki temu będziemy bardziej odporni na takie kryzysy jak ten, z którym mamy obecnie do czynienia w Europie - powiedziała Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG Iwona.

W ramach rozbudowy PMG Wierzchowice zostaną m.in. wykonane trzy nowe odwierty do zatłaczania i odbioru paliwa, rozbudowana instalacja do osuszania gazu oraz zostaną zainstalowane dodatkowe agregaty sprężające do tłoczenia gazu. Łączny koszt inwestycji wyniesie ponad 385 milionów złotych. Czas jej realizacji - do 30 miesięcy.

PGNiG posiada pięć magazynów złożowych oraz dwa magazyny kawernowe, w których gaz gromadzony jest w pustych przestrzeniach (tzw. kawernach), utworzonych w złożach soli w wyniku jej wypłukiwania (tzw. ługowania). Z i do magazynów kawernowych można wytłaczać i zatłaczać paliwo z dużą szybkością.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty