Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/32-nowoczesnych-smiglowcow-aw149-dla-lotnictwa-wojsk-ladowych
źródło: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/32-nowoczesnych-smiglowcow-aw149-dla-lotnictwa-wojsk-ladowych
Wojska lądowe dostaną nowe śmigłowce. W południe w fabryce w Świdniku wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę, na podstawie której nasza armia zostanie wyposażona w maszyny AW149 produkowane w świdnickim zakładzie będącym częścią grupy Leonardo.
Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślił, że kontrakt to odpowiedź na bieżącą sytuację międzynarodową i konflikt za naszą wschodnią granicą. Dodał, że polskie władze podjęły decyzję, żeby skokowo przyspieszyć proces wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesną broń.

- Przykładem tych działań jest śmigłowiec AW149, który służy i będzie służyć w Wojsku Polskim do transportu żołnierzy, wsparcia z powietrza, operacji ewakuacyjnych i operacji poszukiwawczych. To śmigłowiec, który zamówiliśmy w wersji silnie uzbrojonej - wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

Pociski przeciwpancerne przeznaczone do śmigłowca będzie integrowała świdnicka fabryka. Szef MON dodał, że pierwsze maszyny trafią na wyposażenie lotnictwa wojsk lądowych już w przyszłym roku.

"Kontrakt opiewa na kwotę 8 miliardów 250 milionów złotych, dotyczy 32 śmigłowców AW149, a więc dwóch eskadr śmigłowców. W ramach kontraktu mamy także zamówiony pakiet logistyczny i pakiet szkoleniowy łącznie z symulatorami" - powiedział Mariusz Błaszczak.

Śmigłowiec AW149 to wielozadaniowa maszyna przystosowana do zadań w dzień i w nocy. Jest obsługiwana przez dwóch pilotów, a na pokład może zabrać 19 pasażerów.

AW149 ma zasięg ponad 900 kilometrów i prędkość przelotową ponad 300 kilometrów na godzinę.

Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty