Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

4 lipca symbolicznie został uchwalony dniem uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości. Fot. Jan Pachlowski (Radio Szczecin)
4 lipca symbolicznie został uchwalony dniem uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości. Fot. Jan Pachlowski (Radio Szczecin)
Dzień Niepodległości - najważniejsze państwowe święto obchodzone jest dzisiaj w USA. W 1776 roku 13 stanów - na przełomie czerwca i lipca - uwolniło się od zwierzchnictwa Wielkiej Brytanii. 4 lipca symbolicznie został uchwalony dniem uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości.
W tym dniu Amerykanie nie przywiązują jednak szczególnej uwagi do genezy całego procesu kształtowania się państwowości. Cieszą się przede wszystkim właśnie wolnością, jaką uzyskali ponad dwa wieki temu. W tym czasie dużo podróżują, grillują i spędzają wolny czas z najbliższymi.

- W tym dniu na każdym amerykańskim grillu są przede wszystkim hamburgery, hot-dogi i wieprzowina - mówi mająca polskie korzenie Rose Polarek.

Dzisiejsze święto jest jednak dla Amerykanów kolejny pretekstem do narzekania na największą od 40 lat inflację. Widać to po samych zakupach na tzw. grilla. Cena paczki parówek wzrosła o około 17 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W tym samym okresie ceny keczupu wzrosły o 21 proc., mielonej wołowiny o 11 proc., a bułek do hamburgerów i hot dogów o prawie 13 proc.
Relacja Jana Pachlowskiego (Radio Szczecin)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty