Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / DonnaSenzaFiato (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / DonnaSenzaFiato (CC0 domena publiczna)
Jeszcze nigdy w Anglii i Walii nie było tak mało pubów. Ich liczba spadła właśnie po raz pierwszy poniżej 40 tysięcy.
Z analizy przeprowadzonej przez firmę doradczą Altus Group wynika, że w Anglii i Walii jest ich teraz 39 970. Tak źle nie było jeszcze nigdy. 10 lat temu było ich o ponad siedem tysięcy więcej. W zeszłym roku drzwi zamknęło aż czterysta lokali. W pierwszym półroczu 2022 roku światła zgaszono w około dwustu.

Przedstawiciele branży mówią, że nie było im łatwo już w czasie pandemii, a potem nadeszły ciężkie czasy inflacji i podwyżek rachunków za energię. Do listy problemów dodać trzeba strajki na kolei i w londyńskim metrze. Te z zeszłego miesiąca odcięły właścicieli od przychodów, a tego lata niewykluczone są kolejne.

Wszystko to potęguje jednak długofalowe trendy. Liczba pubów spada od lat osiemdziesiątych. Dziś młodzi ludzie piją mniej, niż pół wieku temu, puby muszą się mierzyć z konkurencją supermarketów sprzedających tani alkohol, a branża od dawna narzeka na zbyt wysokie - jej zdaniem - podatki.

Rządzący podkreślają, że nie mają wpływu na globalną inflację, ale starają się pomóc branży, na przykład zamrażając akcyzę na paliwo, czy też wprowadzając ulgi podatkowe dla części właścicieli.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty