Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Sejm. Fot. facebook.com/KancelariaSejmu/
Sejm. Fot. facebook.com/KancelariaSejmu/
Dziś o 10.00 początek dwudniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie rozpoczną prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych.
Na Fundusz ten przekazano dodatkowe 2 miliardy złotych, które zostaną wykorzystane na poprawę bezpieczeństwa na drogach i remonty dróg. Miliard złotych dostaną samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie na inwestycje, które poprawią bezpieczeństwo pieszych, czy rowerzystów. Za te pieniądze zbudowane zostaną dodatkowe przejścia dla pieszych, chodniki czy ścieżki rowerowe. Kolejny miliard złotych zostanie przeznaczony dla samorządów na małe remonty, poprawę nawierzchni dróg.

Sejm będzie też kontynuował prace nad rządowym projektem zmian w Kodeksie karnym, który zakłada zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa. Maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności ma wzrosnąć z 25 do 30 lat, okres karalności za zabójstwa ma wzrosnąć z 30 do 40 lat. Nowym typem przestępstwa będzie przyjęcie zlecenia i przygotowanie się do zabójstwa.

W porządku obrad jest też pierwsze czytanie nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Podwyższa ona kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, jeśli sprawca zostanie skazany za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku. Kary mają wynieść od 10 tysięcy nawet do 10 milionów złotych.

Podczas tego posiedzenia, Sejm zajmie się też pilnym, rządowym projektem nowelizacji ustawy o rezerwach strategicznych. Jego celem jest uelastycznienie mechanizmu tworzenia rezerw strategicznych poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych. Posłowie będą też kontynuować prace nad projektem nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny, który rozszerza katalog źródeł zasilania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Zgodnie z obecnymi przepisami, Fundusz jest zasilany ze środków pochodzących z obligacji wyemitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Projekt rozszerza katalog źródeł o zwrotne środki finansowe, takie jak kredyty i pożyczki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty