Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Czechy. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Czechy. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów do spraw energii zwołują Czechy, kierujące w tym półroczu pracami Unii Europejskiej.
Ministrowie przedyskutują przygotowania na zimę Wspólnoty w sektorze energetycznym - poinformowała czeska prezydencja.

Chodzi o kryzys energetyczny, możliwe niedobory gazu najbliższej zimy, wysokie ceny energii i konsekwencje działań Rosji, która w odwecie za unijne sankcje i wsparcie dla Ukrainy przykręca kurek z gazem. O tych problemach mówiła w środę w europarlamencie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen informując, że w połowie tego miesiąca przedstawi plan awaryjny. - Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję. Obecnie 12 unijnych państw jest bezpośrednio dotkniętych częściowymi lub całkowitymi ograniczeniami dostaw gazu. Putin nadal używa energii jako broni - mówiła szefowa Komisji podczas debaty na temat priorytetów czeskiego przewodnictwa.

Ta sprawa wybrzmiała także podczas innej debaty - podsumowującej niedawny szczyt unijny. Europosłanka Beata Szydło podkreślała, że najistotniejszą kwestią dla Europejczyków oprócz wojny jest kryzys energetyczny.

- Kryzys, który może dotknąć wszystkie rodziny europejskie - powiedziała była premier i sugerowała przewodniczącemu Rady Europejskiej zwołanie nadzwyczajnego szczytu z udziałem unijnych przywódców.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty