Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Obecne szczątki po pałacu, Grób Nieznanego Żołnierza. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Saski_w_Warszawie
Obecne szczątki po pałacu, Grób Nieznanego Żołnierza. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Saski_w_Warszawie
W czwartek rozpoczną się prace na terenie dawnego Pałacu Saskiego. Teren zostanie wygrodzony, a po kilku dniach rozpocznie się odsłanianie zakopanych piwnic gmachu i ocena stanu ich murów.
Roboty mają związek z odbudową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i ciągu kamienic przy ulicy Królewskiej. Koniec odbudowy gmachów zaplanowano na 2030 rok.

"Obecnie rozpoczynamy prace ziemne, a później archeologiczne. One będą trwały około roku, ze względu na zakres prac pod Pałacem Brühla. W 2024 wyłonimy generalnego wykonawcę tak, aby w 2025 roku rozpocząć budowę budynków na Placu Piłsudskiego" - mówi rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Prace archeologiczne rozpoczną się jesienią tego roku. Będą prowadzone na terenie dawnych kamienic przy ulicy Królewskiej i dawnego Pałacu Brühla.

Nowy wygląd otrzyma także Ogród Saski sąsiadujący z Grobem Nieznanego Żołnierza. "Wszystkie drzewa w tamtej okolicy to nasadzenia powojenne, chcemy je zachować" - mówi rzecznik. "Wszystkie drzewa, które znajdują się na terenie inwestycji, a które z nią kolidują, będą przesadzane. W tej chwili współpracujemy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, która wyznaczyła zespół ekspertów profesorskich. Mogę zapewnić wszystkich mieszkańców Warszawy, że saskie drzewa jeszcze w tym roku znajdą nowe miejsca. Nie będziemy wycinać, będziemy przesadzać" - mówi Sławomir Kuliński.

"Chcemy uporządkować też Ogród Saski, chcemy zdjąć te betonowe uliczki, które tam są, chcemy go zrewitalizować i mamy nadzieję, że do 2030 rok on również zyska nowy blask, jako ten zielony salon stolicy" - dodaje rzecznik.

Budżet inwestycji to 2,5 miliarda złotych.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty